20 Януари, 2026

Първият дипломат на Сърбия: Никога санкции срещу руските ни приятели и никога НАТО!

Първият дипломат на Сърбия: Никога санкции срещу руските ни приятели и никога НАТО!

Ивица Дачич и Сергей Лавров

Обаче европейската интеграция на Сърбия е възможна само след прекратяване на приятелските отношения с Русия

Сърбия никога няма да наложи санкции срещу руските си приятели и няма да се присъедини към НАТО, заяви, отговаряйки на въпрос на ТАСС, сръбският външен министър Ивица Дачич на съвместна пресконференция с руския външен министър Сергей Лавров в Белград.

"Ние сме независима държава и сами ще изберем с кого да бъдем приятели. Никога няма да налагаме санкции срещу нашите руски приятели, въпреки натиска от Запада. Що се отнася до сътрудничеството с НАТО, ние сме готови да сътрудничим с тази организация, но за пълноправно членство в Алианса и дума не може да става ", каза Дачич.

Външната политика на Сърбия предвижда присъединяване към ЕС, като същевременно поддържане на приятелски отношения с Руската федерация и Китай, както и развиване на връзки със САЩ. Белград възнамерява да поддържа военния неутралитет, като отказва да се присъедини към НАТО и други военни блокове. Тази позиция предизвиква възражения на Запад: На Сърбия многократно й е казвано, че европейската интеграция е възможна само ако са изпълнени две условия - признаване на независимостта на Косово и прекратяване на приятелските отношения с Русия.
Сподели:

Коментари (0)

Скот Бесент замазва: Политиката на Тръмп не предполага отказ от НАТО или прекъсване на отношенията с Европа

Скот Бесент замазва: Политиката на Тръмп не предполага отказ от НАТО или прекъсване на отношенията с Европа

Той също така увери, че дискусиите около Гренландия не бива да се възприемат като сигнал, че Вашингтон е променил курса си по отношение на Украйна и съюзниците

Чернобилската АЕЦ остана без външно електроснабдяване след руска атака

Чернобилската АЕЦ остана без външно електроснабдяване след руска атака

Няколко украински електрически подстанции, които са от жизненоважно значение за ядрената безопасност, бяха засегнати от военните действия.

Една година на власт: Тръмп  бълва брутални обиди и заплахи във всички посоки

Една година на власт: Тръмп бълва брутални обиди и заплахи във всички посоки

„Ню Йорк Таймс“ публикува статия, подчертаваща възрастта му (79 години) и признаци на умора, президентът нападна вестника и авторката на материала: „Този евтин парцал наистина е ВРАГ НА НАРОДА