16 Май, 2026

Ивайло Мирчев: Целта не е да сменим Гешев и Цацаров с Иванов и Георгиев, а да променим законите

Ивайло Мирчев: Целта не е да сменим Гешев и Цацаров с Иванов и Георгиев, а да променим законите

Ивайло Мирчев

Управляващата коалиция иска главният прокурор Иван Гешев да подаде оставка. От прокуратурата отговориха, че това е вмешателство и кризисен пиар. "Отговорът на прокуратурата беше странен. През 2019 година обяви, че това с разделението на властите не му хареса. Днес обаче той вижда заплаха при разделението на властите. Става дума за декларация на управляващото мнозинство. Декларация, която сме правили неведнъж и преди да бъдем в парламента. Протестирали сме, затваряли сме улици и булеварди", каза депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев пред BGonAir.

Според него главният прокурор няма никаква подкрепа. "Да си главен прокурор не е голяма житейска мисия, не би трябвало да е голям проблем той да подаде оставка. В нашата декларация изброихме с факти защо смятаме така. Нашата цел е друга, не да сменим Гешев и да сложим Иван Иванов или Георги Георгиев. Искаме да променим законите", допълни Мирчев.

Той смята, че е важно дали ДПС и ГЕРБ, които заявиха, че са отворени към такива промени, ще ги подкрепят. "Днес не реагираха на искането ни за оставка. Надявам се ДПС да са искрени в заявката, която правят. В предизборната програма на ГЕРБ е записано, че те ще се борят за съдебна реформа. Да се надяваме, че те ще изпълнят това обещание към своите избиратели", подчерта народният представител от ДБ.

Мирчев коментира и случая със Сотир Цацаров, на когото беше отнет достъпът до класифицирана информация от ДАНС. "Целта не е да го заменим с някой наш човек, а искаме да променим закона, така че КПКОНПИ да няма опция да се превърне в бухалка срещу неудобни. Дали е имало натиск или не - всеки може да твърди каквото иска", добави Ивайло Мирчев.

По думите на депутата те трябва да бъдат подведени под отговорност. "Г-н Цацаров продължава да е шеф на КПКОНПИ, но не може да изпълнява функциите си, тъй като няма достъп до най-високо ниво. Трябва да си върнем страната, а това ще мине през съдебна реформа. Една от най-важните теми в дългосрочен план е функционирането на съдебната система. Нямаме много време, тъй като и хората няма да ни търпят дълго", посочи Мирчев. Народният представител от ДБ припомни, че и оставката на шефа на "Булгаргаз" е поискана.

Сподели:

Коментари (0)

Мечка уби млад мъж над витошката хижа "Офелиите"

Мечка уби млад мъж над витошката хижа "Офелиите"

Свидетели на трагедията разказват, че след като бил нападнат от животното, мъжът се е опитал да се защити с пръчка

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Международното участие е представено от атрактивната френска изпълнителка на български фолклор Сули Лин, която взима участие в програмата заедно с малката талантлива гадуларка Стефани Митева, певицата Георгия Райкова, фолклорна група „Шопкини“ и др.

 На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

Включването в тазгодишното поклонение не изисква заплащането на никакви такси от участниците и необходимост от разрешителни за посещение на остров Персин, то е напълно свободно