31 Януари, 2026

Израел в патова ситуация - екзитполът не показва ясен победител на изборите

Израел в патова ситуация - екзитполът не показва ясен победител на изборите

Бенямин Нетаняху

Развръзката между "Лукуд" и "Синьо и бяло" предстои

 Екзитполовете след края на изборите за преизбирането на Кнесет, не показват категоричен победител, който би могъл да сформира стабилно мнозинство в израелския парламент, предават TACC и "Фокус".

Според предварителните данни, партията „Ликуд“ на премиера Бенямин Нетаняху може да разчита на 56 от 120-те места в парламента (без подкрепата на партията на бившия министър на отбраната Авигдор Либерман – „Наш дом – Израел“, НДИ). За съставяне на коалиция са необходими поне 61 места.
В същото време центристите бившия началник на Генералния щаб на израелските сили за отбрана Бени Ганц – „Синьо и бяло“, заедно с левите партии, дори с подкрепата на Либерман, ще могат да контролират само 52 места в Кнесет, прогнозира радио KAN.

Канал Exitpol 12 и израелската телевизия прогнозират, че партията на Нетаняху има 33 места в парламента, блокът „Синьо и бяло“ има 34 места.Според оценки на Канал 13, „Синьо и бяло“ ще получи 33 места в парламента, а „Ликуд“ - 31 места. Според Канал 11 и двете партии ще получат по 32 места.
И трите канала прогнозират, че НДИ е успял почти да удвои резултата си в сравнение с предишните избори на 9 април.

Екзитполовете на 9 април също предричаха победа за блока „Синьо и бяло“, но в крайна сметка партията „Ликуд“ изпревари основния си съперник, като получи 37 места в парламента. Въпреки това, въз основа на резултатите от предишни избори, Нетаняху не се съгласи да създаде коалиция в рамките на 42-дневния срок. В резултат на това държавният глава Реувен Ривлин инициира и прие в парламента в края на май закон за разпускането на най-висшия законодателен орган точно месец след клетвата на депутатите. Тогава първите в историята на Израел повторни избори бяха насрочени за 17 септември.

Сподели:

Коментари (0)

NYT: Сривът на приходите от петрол тласна Русия към преки преговори с Украйна

NYT: Сривът на приходите от петрол тласна Русия към преки преговори с Украйна

В публикацията се посочва, че върху руската петролна индустрия са се стоварили едновременно два удара

Бойко Борисов: С министър-председателя на Хърватия  обсъдихме  прехода на страните ни от националните валути към еврото

Бойко Борисов: С министър-председателя на Хърватия обсъдихме прехода на страните ни от националните валути към еврото

"По време на разговора подчертах, че регулаторите работят активно, извършват се постоянни проверки и има засилен контрол, за да се гарантира защита на потребителите", пише той

Кремъл вижда малко шансове за пробив в мирните преговори с Украйна

Кремъл вижда малко шансове за пробив в мирните преговори с Украйна

Руските власти са обезпокоени от финансовия натиск: допълнителните разходи за войната могат да увеличат бюджетния дефицит с 1,2 трилиона рубли (16 млрд. долара).