6 Февруари, 2026

Изключиха Русия от европейския форум за сътрудничество в Арктика

Изключиха Русия от европейския форум за сътрудничество в Арктика

СБЕР

Заради бруталното нарушаване на международното право от страна на Москва

Петте страни от Северна Европа и ЕС прекратиха участието на Русия в Съвета на Баренцово-Евроарктическия регион (СБЕР) – форум, създаден през 1993 г. за сътрудничество между европейските страни, които имат територии в Арктика, съобщи VoA.

Съветът на Баренцово-Евроарктическия регион има за цел „укрепването на мира, стабилността и устойчивото развитие в Арктика“, се казва в официално изявление на Съвета.

„С оглед на бруталното нарушаване на международното право от страна на Русия, нарушаването на правилата на многостранността и принципите и целите на Съвета на Баренцово-Евроарктическия регион - за Финландия, Дания, Исландия, Норвегия, Швеция и ЕС няма друг избор, освен да бъде прекратена дейността на Русия в Баренцово-Евроарктическото сътрудничество.“  – се казва в съобщението на страните-членки на форума.

Сподели:

Коментари (0)

ISW: Русия е на крачка до включване в руската енергомрежа на Запорожката АЕЦ

ISW: Русия е на крачка до включване в руската енергомрежа на Запорожката АЕЦ

Според анализаторите, два енергоблока на станцията вече са получили лицензи от руския регулаторен орган

Простреляха тежко руски генерал в Москва

Простреляха тежко руски генерал в Москва

Следственият комитет на Русия, който разследва тежки престъпления, съобщи, че „неустановено лице е произвело няколко изстрела“ по Владимир Алексеев

Кремъл става все по-нагъл: Светът да признае за руски Донбас - област, доминирана от ВСУ

Кремъл става все по-нагъл: Светът да признае за руски Донбас - област, доминирана от ВСУ

Новото условие за мир е направено по време на преговорите в Абу Даби, а по думите на Лавров именно Тръмп на срещата в Аляска е искал замразяване на бойните действия по линията на съприкосновението в Запорожката и Харковската област и изтегляне на украинските части от Донецка област