5 Декември, 2025

Изливат боя в урните и пожар в секция: Инциденти в първия ден от изборите в Русия

Изливат боя в урните и пожар в секция: Инциденти в първия ден от изборите в Русия

Руските правоохранителни органи съобщиха за поредица от инциденти, включващи гласоподаватели, които разливат зелена боя в урните с бюлетини в първия ден от президентските избори.

Кадри от камери за видеонаблюдение показват 20-годишна жена, която пуска бюлетината си в прозрачната пластмасова урна, след което излива боята. 

По-късно срещу жената, чието име не се съобщава, е повдигнато обвинение за “възпрепятстване на упражняването на избирателните права или на работата на избирателните комисии”. За подобно престъпление се предвижда наказание от до пет години затвор.

Руската Централна избирателна комисия (ЦИК) призова за повишаване на сигурността след инциденти с разливане на бои в Ростовска област и Черкезия. Арестуваните там са обяснили, че са им били обещани пари. Два подобни инцидента са се случили в избирателни секции във Воронежка област.

В Ростов на Дон вече е повдигнато обвинение срещу 62-годишен мъж за възпрепятстване на избирателния процес, предава Enex, цитирана от бТВ.

В избирателна секция в московския район "Марино", в който е живял дълго опозиционера Алексей Навални, жена подпали кабина за гласуване, съобщи Ройтерс.

Ако бъде повдигнато обвинение, жената може да получи максимално наказание от пет години затвор.

„По пладне срещу Путин“

След смъртта и погребението на Алексей Навални, изгнанието или осъждането на затвор на други политици, противопоставили се на Владимир Путин, опозицията в Русия се намира в лошо състояние, пише Ройтерс.

В организирана акция, която наричат "По пладне срещу Путин", поддръжниците на Навални призовават руснаците, които са против дългогодишния лидер на Кремъл, да отидат до избирателните секции в неделя точно по обяд в 12 часа, да се наредят на опашката за получаването на хартиена бюлетина и след това да гласуват по начин, който да изрази протест.

Сред предложенията са гласуване с невалидна бюлетина, изписването на „Алексей Навални“ или гласуване за някой друг от тримата кандидати, които се изправят срещу Путин, въпреки че са възприемани като „марионетки“.

Преди смъртта си Навални подкрепи плана в съобщение в социалните мрежи, публикувано от адвокатите му.

Контролирайки всички лостове на властта, изграждайки медийна кампания около войната в Украйна и модернизацията на инфраструктурата, от Кремъл казват, че Путин се ползва с преобладаващата обществена подкрепа. Данни на руската неправителствена организация за социологически проучвания "Левада Център" сочат, че Путин се ползва с 86% одобрение.


Снимка: Reuters
Последователите на Навални твърдят, че неделният протест ще повиши колективния морал след смъртта на опозиционера, ще покаже, че противопоставящите се на Путин не са сами и не всички го подкрепят.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия