Axios съобщава, че планът предвижда Русия да получи пълен контрол над Донбас - Донецка и Луганска област. САЩ и други държави трябва да признаят Крим и Донбас за руски, без условието Украйна също да го направи.
28 точки в нов таен американски план за мир в Украйна. За него съобщават през последните часове редица световни медии като „Ройтерс”, Си Ен Ен, „Уолстрийт джърнъл”, „Политико” и „Икономист”
В информациите са цитирани представители на Белия дом, според тях до края на ноември може да бъде договорено споразумение за прекратяване на войната. Съобщава се за тайни контакти между екипа на Тръмп и Москва, но без участието от украинска страна, предаде Нова.
Според тези източници, планът е разделен на 4 основни части и включва мир в Украйна, гаранции за сигурност ѝ, както и за сигурността в Европа, и точки за бъдещите отношения между САЩ, Русия и Украйна.
Източник от Киев е потвърдил за предложенията, но е уточнил, че страната му не е участвала в изготвянето им.
Axios пише, че планът предвижда Русия да получи пълен контрол върху Донбас - Донецка и Луганска област. САЩ и други държави трябва да признаят Крим и Донбас за руски, без условието Украйна също да го направи.
Запорожка и Херсонска области не се контролират изцяло от Русия. В информациите се говори, че може да бъде замразена границата по сегашната фронтова линия.
Според „Ройтерс” планът включва и намаляване на украинската армия наполовина, а предложената от Вашингтон рамка би изисквала Киев да се откаже от ключови категории въоръжение. Според „Таймс” става дума за ракети с далечен обсег.
Източници твърдят, че според плана в регионите Херсон и Запорожие линиите на контрол ще бъдат до голяма степен замразени, като Русия може да върне част от териториите, но всичко това зависи от начина, по който се водят преговорите. Не е ясно как това ще бъде прието от Украйна, защото това са условия, които тя отдавна отказва да приеме.
Още от Свят
WSJ: Тръмп не може да постигне нищо в Иран, без да промени стратегията си
В продължение на 9 седмици прекратяването на огъня позволяваше на Иран да диктува събитията в Персийския залив. Той използва Хизбула, за да обстрелва Израел, само за да посочи произтичащата от това битка в Ливан като извинение за забавяне на преговорите със САЩ.
The Telegraph: Путин неволно направи най-лошото за себе си
Вместо да унищожи украинската идентичност, инвазията е засилила националното единство.
Зеленски подписа закон: Българският език е под специална защита в Украйна, руският вече не
Председателят на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук определи решението като важна стъпка за защита на украинското езиково пространство и за изпълнение на европейските ангажименти на страната