3 Февруари, 2026

Изненадващо ускоряване на инфлацията в еврозоната през януари до 2,5%

Изненадващо ускоряване на инфлацията в еврозоната през януари до 2,5%

Снимка: архив

Това е най-високата инфлация в еврозоната от юли 2024 г.

Годишната инфлация в еврозоната се ускори през януари до 2,5% от 2,4% в края на 2024 г., докато пазарните очаквания бяха за нейната стабилизация на декемврийското ниво - това показват предварителни данни на официалната европейска статистика Евростат, цитирани от БНР.

Това е най-високата инфлация в еврозоната от юли 2024 г. насам, като тя продължава да се отдалечава от целевия диапазон на ЕЦБ от 2 на сто.

Спрямо предходния месец инфлацията през януари се понижи с 0,3%, след като през декември 2024 г. нарасна с 0,4 на сто.

С основен принос за повишаването на инфлацията в началото на 2025 г. оказаха цените на енергията, които нараснаха с 1,8% на годишна база след повишение с едва 0,1% месец по-рано. Инфлацията по отношение на неенергийните индустриални стоки нарасна за втори пореден месец с 0,5%, като в същото време се забави при цените на услугите до 3,9% (от 4,0% месец по-рано) и при храните, алкохола и тютюневите изделия до 2,3% (от 2,6%).

Сподели:

Коментари (0)

 Зеленски: Москва  наруши договорката с Тръмп, извърши масирана атака срещу енергетиката

Зеленски: Москва наруши договорката с Тръмп, извърши масирана атака срещу енергетиката

По думите му нападението е включвало рекорден брой от 71 балистични ракети, както и 450 дрона, насочени към унищожаване на енергийна инфраструкту

Американските военни свалиха ирански дрон - доближил самолетоносач в Арабско море

Американските военни свалиха ирански дрон - доближил самолетоносач в Арабско море

"При самозащита и с цел защита на самолетоносача и намиращия се на борда персонал“

Френската прокуратура поиска потвърждение на забраната за Марин льо Пен да заема обществени постове

Френската прокуратура поиска потвърждение на забраната за Марин льо Пен да заема обществени постове

Ако присъдата ѝ бъде потвърдена, тя няма да може да се кандидатира за президентските избори идната година