16 Декември, 2025

Израел атакува цели до президентския дворец в Дамаск - защитава друзите

Израел атакува цели до президентския дворец в Дамаск - защитава друзите

Снимка: архив - EPA/BGNES

Над 100 души загинаха в началото на седмицата при сблъсъци на верска основа

Израел атакува цели близо до президентския дворец в сирийската столица Дамаск, заяви премиерът Бенямин Нетаняху, цитиран от БНР.

Той повтори обещанието си да защитава членовете на друзката общност в Сирия.

За втори път Израел нанася удар в Сирия в рамките на няколко дни. Ударите отразяват дълбокото недоверие на Израел към сунитските ислямисти, които свалиха сирийския президент Башар Асад през декември. Тези удари са още едно предизвикателство за усилията на временния президент на Сирия Ахмед аш Шараа да установи контрол над размирната държава.

„Израел нанесе удар снощи близо до президентския дворец в Дамаск“, заяви Нетаняху в съвместно изявление с министъра на отбраната Израел Кац. „Това е ясно послание към сирийския режим: Ние няма да позволим на (сирийските) сили да се разположат на юг от Дамаск или да отправят каквато и да е заплаха за друзката общност“, се казва в текста.

Малко преди това САЩ осъдиха атаките срещу друзите в Сирия, предаде Франс прес.

"Наскорошното насилие  и  подтикващата към насилие риторика, насочена към членовете на друзката общност в Сирия са наказуеми и неприемливи“, каза Тами Брус, говорителката на Държавния департамент. „Временните власти трябва да спрат боевете, да държат за отговорни извършителите на проявите на насилие и да гарантират сигурността на всички сирийци“, допълни тя

Над 100 души загинаха в началото на седмицата по  време на сблъсъци на верска основа в Сирия.  Най-влиятелният религиозен ръководител на друзите в Сирия разкритикува временния президент, че води геноцидна кампания срещу друзката общност.

Сблъсъците между друзи и сунити в населения основно с друзи град Джарамана избухнаха във вторник заради аудиозапис с обиди по адрес на пророка Мохамед, за който сунитите подозират, че е направен от друз. Насилието впоследствие се разпространи и в съседния град Саная в покрайнините на Дамаск.

Сподели:

Коментари (0)

Руската станция „Радио на Страшния съд“ предаде серия зловещи съобщения, Европа се опасява от война

Руската станция „Радио на Страшния съд“ предаде серия зловещи съобщения, Европа се опасява от война

Експертите обаче предполагат, че UVB-76 е свързана със стратегическото военно командване на Русия, възможно за изпращане на секретни заповеди към въоръжените сили на страната или към агенти,

Зеленски призна дали САЩ изискват от Украйна изтегляне от Донецка област

Зеленски призна дали САЩ изискват от Украйна изтегляне от Донецка област

Той също така подчерта, че продължава обсъждането относно гаранциите за сигурност за Украйна.

MI6: Путин изнася хаос , пренаписва правилата на конфликтите

MI6: Путин изнася хаос , пренаписва правилата на конфликтите

Съюзниците на Киев се опитват да засилят подкрепата за Украйна на фона на натиска от Вашингтон за бързо приемане на мирно споразумение