7 Декември, 2025

Израел елиминира пореден високопоставен член на "Хизбула"

Израел елиминира пореден високопоставен член на "Хизбула"

Снимката е илюстративна - EPA/BGNES

Набил Каук, член на централния съвет на терористичната групировка

Израелската армия е ликвидирала още един високопоставен член на "Хизбула" при въздушен удар срещу предградие на Бейрут на 28 септември.

Военните съобщиха, че Набил Каук, член на централния съвет на терористичната групировка, е бил "ударен и елиминиран" в събота, само ден след като ръководителят на Хизбула Хасан Насрала беше убит при подобен удар.

Източник, близък до "Хизбула", потвърди пред АФП, че Каук мъртъв.

„Каук беше близък до висшите командири на "Хизбула" и пряко ангажиран в терористични атаки срещу държавата Израел и нейните граждани, дори през последните дни“, се казва в изявление на военните.

Набил Каук се присъединява към "Хизбула" през 80-те години на миналия век и е "смятан за доайен в своята област".

През последните седмици Израел започна широкообхватни удари срещу висши командири на "Хизбула" и оръжейни обекти на групировката в Южен и Източен Ливан и в нейния бастион в Южен Бейрут. Смъртта на Хасан Насрала разтърси Близкия изток. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Епицентърът е бил на около 370 километра северозападно от Джуно в Аляска и на 250 километра западно от Уайтхорс в Юкон.

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Скандалите около военния министър на САЩ Пийт Хегсет се разрастват

Част от републиканците вече се дистанцират, а демократите открито настояват за оставката му.