27 Май, 2026

Израел и "Хамас" на крачка от постигане на сделка за освобождаване на заложници

Израел и "Хамас" на крачка от постигане на сделка за освобождаване на заложници

Член на терористичната организация е заявил, че са готови да освободят 100 заложници по списък, представен им от Тел Авив

Израел и палестинското движение ХАМАС може да обявят постигането на споразумение за освобождаване на заложниците в следващите два-три дни, съобщава американският телевизионен канал ABC News, като се позовава на високопоставен служител на еврейската държава, предава "Фокус".

По думите му страните са "постигнали напредък" в преговорите за заложниците, задържани в Ивицата Газа. Пробив може да се случи "в рамките на следващите 48-72 часа“, поясни източникът.

По-рано членът на Политбюро на ХАМАС Халил ал-Хая заяви, че палестинското движение е готово да освободи 100 заложници, списък на които Израел му предостави, при условие на примирие, необходимо за определяне местонахождението на 50 от тях.

Броят на заложниците в Ивицата Газа, според израелската армия, е най-малко 242. Те са в плен не са на ХАМАС, но и на други радикални групировки, включително "Ислямски джихад“. Преговорите за освобождаването се водят с посредничеството на Катар, както и с помощта и на Египет. Белият дом потвърди, че САЩ също участват в процеса.
Сподели:
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република

В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване

Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи

Русия се опитва да компенсира недостига на ракети

Русия се опитва да компенсира недостига на ракети

Военният експерт смята, че основната цел на шумните изявления на Кремъл е не само да сплаши украинците, но и да повлияе на европейските партньори на Киев.

Коментари (0)