През последните дни посредниците Катар, Египет и САЩ увеличиха усилията си за постигане на споразумение
Израел и групировката "Хамас" са успели да се споразумеят за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на заложниците след срещи в Доха, съобщи АФП с позоваваен на свой източник.
Представител на Съединените щати е потвърдил сделката.
През последните дни посредниците Катар, Египет и САЩ увеличиха усилията си за постигане на споразумение.
Източник, близък до преговорите, заяви, че министър-председателят на Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман бин Джасим ал Тани се е „срещнал с преговарящите от Хамас в кабинета си“ в последно усилие за сключване на споразумението.
Съобщението идва след месеци на провалени опити за примирие и броени дни преди встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Републиканецът приветства споразумението още преди то да бъде официално обявено от Белия дом.
„Имаме споразумение за заложниците в Близкия изток. Те ще бъдат освободени скоро. Благодаря ви!“ - написа Тръмп в своята социална мрежа Truth Social.
Преди завръщането си в Белия дом той предупреди "Хамас", че ако не освободи останалите пленници, ще си плати. На последните преговори присъстваха както представители на действащата администрация на президента Джо Байдън, така и пратеници на екипа на Трмъп. /БГНЕС
Още от Свят
Полша въведе на бойно дежурство първите изтребители Ф-35 от ново поколение
Преди началото на церемонията многоцелевите стелт изтребители прелетяха над градовете Гданск, Варшава и Краков
Краен етап преди срив: Русия изчерпа всички резерви, зависимостта от Китай расте
Германският институт IfW предлага налагането на наказателни мита върху търговията, която все още съществува между Европейския съюз и Русия
Вашингтон: Иран се съгласи да прекрати ядрената си програма и да отвори Ормузкия проток
Освен това иранската страна няма да получи достъп до замразени средства докато не изпълни ангажиментите си по споразумението