19 Декември, 2025

Израел нанесе удар срещу Бейрут, напрежението с „Хизбула“ ескалира

Израел нанесе удар срещу Бейрут, напрежението с „Хизбула“ ескалира

Снимка: EPA/BGNES

Поразена е сграда, използвана от терористите за складиране на ракети

Израел нанесе въздушен удар по южните покрайнини на Бейрут, след като призова за евакуация на сграда, за която съобщи, че е използвана от подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“.

Израелските военни поясниха, че мишената е склад за ракети, представляващ заплаха за сигурността на Израел, предаде бТВ.

Президентът на Ливан Жозеф Аун осъди атаката и призова САЩ и Франция, които посредничиха за примирието през ноември, да окажат натиск върху Израел да прекрати атаките.

 По данни на ливанската гражданска защита, при удара няма пострадали.

Това е първият удар срещу квартал Дахиех в Бейрут от близо месец насам.

Примирието официално е в сила от пет месеца. Ливанските власти обаче не могат да се справят с терористичната дейност на "Хизбула" и да гарантират спирането на нападенията срещу Израел, както изискват условията на примирието. 

ООН изрази тревога, че действията ще засилят напрежението и призова страните да се въздържат от нови атаки.


 

Сподели:

Коментари (0)

Орбан с цинична простотия за войната в Украйна, не му било ясно кой кого е нападнал

Орбан с цинична простотия за войната в Украйна, не му било ясно кой кого е нападнал

Унгарският премиере заяви, че Европа уж повече се интересува не от постигането на мир в Украйна, а от победа над Русия.

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Руски дрон се разби в Северозападна Турция, на 30 км южно от Черно море

Дни преди този инцидент - в понеделник, Турция свали друг дрон, който е „излязъл извън контрол“, докато се е приближавал към турското въздушно пространство откъм Черно море.

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

В САЩ публикуват до часове стотици хиляди документи от досието „Епстийн“

На първия етап ще бъдат публикувани няколкостотин хиляди документа в различни формати – снимки и други материали, свързани с всички разследвания около Епстийн, като през следващите седмици ще бъдат обнародвани още стотици хиляди страници.