28 Юли, 2026

Израел обяви, че е бомбардирал болница в Газа, използвана за „терористични дейности“

Бенямин Нетаняху, снимка: архив

Хамас, от своя страна, съобщи за смъртта на журналист, обвинен преди това от Израел в участие в нападението от 7 октомври 2023 г.

Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) обявиха днес, че са бомбардирали болница в ивицата Газа, използвана за „терористични дейности“ от ислямисткото движение Хамас

Движението, от своя страна, съобщи за смъртта на журналист, обвинен преди това от Израел в участие в нападението от 7 октомври 2023 г., предаде Франс прес, цитирана от Дарик.

След пауза в сраженията заради освобождаването снощи на заложника с американско и израелско гражданство Идън Алекзандър, от ЦАХАЛ съобщиха днес в „Телеграм“, че са нанесли удар по „команден и контролен център, разположен в болницата „Насър“ а Хан Юнис“, в южната част на палестинската територия.

„Високопоставени представители на „Хамас“ продължават да използват болницата за терористични дейности, като цинично и брутално използват и цивилното население в лечебното заведение и околностите му“, посочват от израелските сили за отбрана.

По-късно правителството на „Хамас“ заявиха, че ударът по болницата е „причинил смъртта на пациенти“, без да уточнява броя им.

То обвини Израел, че е убил журналиста Хасан Аслих, представен като директор на палестинската новинарска агенция Алам 24.

Според  Хамас, Хасан Аслих се е лекувал в това лечебно заведение, след раняването му на 7 април при израелски удар по палатка, използвана от журналисти наблизо.

Според същия източник тогава са били убити още двама журналисти: Хилми ал Факауи, който е работил за новинарска агенция, и Ахмед Мансур, служител на агенция Palestine Today - медия, близка до движението „Палестински ислямски джихад“.

Тогава израелската армия обяви, че е взела на прицел Хасан Абдел Фатах Мохамед Аслих, описан от нея като "терорист, действащ под прикритието на журналист и ръководител на пресслужба".

Сподели:
Черна гора въведе визи за руснаци, беларуски, турци, китайци и граждани на Саудитска Арабия

Черна гора въведе визи за руснаци, беларуски, турци, китайци и граждани на Саудитска Арабия

В продължение на години руснаците традиционно са били втората по численост група чуждестранни туристи в Черна гора след посетителите от Сърбия

Българин за пожара край Бордо: Евакуацията е най-голямата в страната в мирно време

Българин за пожара край Бордо: Евакуацията е най-голямата в страната в мирно време

Цветан Филипов живее на 200–250 км от голямото огнено бедствие. "Димът се вижда с просто око, на моменти закрива слънцето, а миризмата на изгоряло и пушек също се усеща."

Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Програмата на украинския президент е много натоварена. Ще бъде почетена паметта на покойния сенатор Линдзи Греъм от името на цяла Украйна.

Коментари (0)