5 Февруари, 2026

Израел: Комисия на ООН отправя лъжливи обвинения срещу израелската армия

Израел: Комисия на ООН отправя лъжливи обвинения срещу израелската армия

Гутериш отказа коментар

Израел обвини анкетна комисия на ООН, че отправя фалшиви обвинения и клевети срещу израелската армия, предаде Дарик с позоваване на Франс прес. Позицията беше огласена от говорителя на израелското външно министерство Орен Марморщайн.

"Докладът е пълен с фалшиви обвинения и клевети срещу войниците от израелската армия", коментира Марморщайн в социалната мрежа Х, преди известна като Twitter.

В доклада, публикуван вчера в Женева, се твърди, че Израел извършва престъпления срещу човечеството в ивицата Газа, " изразяващи се в изтребване, убийства, преследване по полов признак, насочено към палестински мъже и момчета, насилствено прехвърляне, изтезания и нечовешко и жестоко отношение".

Докладът също така обвинява палестинските въоръжени групировки, че са извършили военни престъпления на 7 октомври и след това.

Марморщайн посочва, че докладът е изготвен от "структура, родена в грях", която нарушава стандартите на ООН, а ръководителите на комисията са "пристрастни и пропити с антиизраелски настроения".

По-рано вчера израелското посолство в Женева вече обвини анкетната комисия в "систематична дискриминация" по отношение на Израел.

"Докладът описва една алтернативна реалност, в която десетилетията на терористични атаки са заличени, в която няма повтарящи се ракетни нападения срещу израелски граждани и в която няма демократична държава, която да се защитава от терористична атака", отбелязва говорителят на израелското външно министерство.

Той осъди "отдръпването на ООН от реалността", като заяви, че под ръководството на настоящия генерален секретар Антониу Гутериш международната организация е паднала до най-ниското си равнище.

Запитан за доклада, Гутериш отказа коментар.

Сподели:

Коментари (0)

ВСУ поразиха полигона за изстрелване на „Орешник“

ВСУ поразиха полигона за изстрелване на „Орешник“

За ударите бяха използвани украински оръжия с далечен обсег, по-специално FP-5 „Фламинго“

Макрон настоява ЕС да ускори плана за "европейска независимост"

Макрон настоява ЕС да ускори плана за "европейска независимост"

„Голямата опасност пред нас е инерцията да се изгуби, както се случи преди година след епизода в Овалния кабинет“

Иран разположи нова ракета с обсег 2000 км, пуска в експлоатация подземен ракетен град

Иран разположи нова ракета с обсег 2000 км, пуска в експлоатация подземен ракетен град

Техеран обяви значителна промяна във военния си подход - премина към политика за нанасяне на първи удар