Иранското външно министерство до момента не е коментирало темата
Израел съобщи днес, че е разкрил иранска мрежа, която е планирала атака срещу нефтопровод, пренасящ суров петрол от Азербайджан към Средиземно море, както и срещу израелски и еврейски обекти в Азербайджан, предаде БТА с позоваване на Ройтерс.
В съвместно изявление израелските разузнавателните служби Мосад и Шин Бет съобщиха, че е осуетен план на иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) за атака срещу нефтопровода Баку–Тбилиси–Джейхан, преминаващ през Грузия към Турция. Това е станало преди няколко седмици.
Групата също така е планирала атаки срещу еврейски и израелски обекти в Азербайджан, включително израелското посолство и синагога в Баку, както и срещу лидери на еврейската общност в страната, съобщиха службите.
Иранското външно министерство за момента не е отговорило на молбите за коментар.
Членове на групата, които са разполагали с дронове камикадзе и касетъчни взривни устройства, са били арестувани от азербайджанските власти.
„За да реализира намеренията си, групата е събирала разузнавателна информация за целите чрез различни методи, включително физическо наблюдение и заснемане, като всичко това е ставало под преките заповеди на техните ръководители в Иран“, се казва в изявлението.
„Тези разкрития, заедно с интензивните разузнавателни разследвания и оперативните действия на място, доведоха до разкриването на секретна терористична мрежа, създадена в рамките на КГИР и неговата командна верига“, се посочва още в изявлението.
Уточнява се, че групата е била ръководена от Рахман Могадам, който оглавяваше отдела за специални операции в разузнаването на КГИР.
Могадам беше убит през миналия месец при въздушните удари срещу Иран, предприети от Израел и САЩ от 28 февруари.
Още от Свят
Израел: Убит е новият ръководител на въоръженото крило на Хамас
Това се е случило при въздушен удар, само няколко дни след като при подобна атака беше убит неговият предшественик
Смъртоносен удар на Израел над Ливан: Десетки са загинали, сред тях и деца
Израелският премиер е категоричен, че ударите срещу "Хизбула" ще се засилват, докато не приемат условието да се разоръжат
Ключова европейска визита на Радев в Париж и Брюксел
По време на посещението българският премиер ще разговаря с Макрон, Фон дер Лайен и Антонио Коща, а по-рано днес отправи поздрав към мюсюлманите у нас, които от днес празнуват един от най-големите си празници - Курбан Байрам