Преговорите за прекратяване на огъня в ивицата Газа се усложняват, съобщи БГНЕС с позоваване на телевизия Си Ен Ен. Информацията е позована на западни и палестински официални лица. По-конкретно, израелската страна отказва да предаде 100 палестински затворници на "Хамас".
По-рано беше съобщено, че в тунел на "Хамас" са намерени убити израелски заложници - с куршуми в телата.
В замяна на заложниците от "Хамас" настояват за освобождаването на опасни терористи.
Според източниците на Си Ен Ен, спорът за палестинските затворници е една от основните пречки за подписването на споразумението. "Хамас" отказва да одобри документа, ако Израел не пусне затворниците, за които претендират ислямистите. Освен това от "Хамас" не приемат искането на Израел да запази контрола над коридора Нецарим (разделящ ивицата Газа на северна и южна част) и коридора Филаделфия (разделящ Газа от Египет). Контролът върху коридора Филаделфия е от значение за възпрепятстване на контрабандния внос на оръжия в Газа.
Западен дипломат заяви, че САЩ подкрепят позицията на Израел, включително контрола на ЦАХАЛ върху части от анклава. Същевременно официален американски представител опроверга тази информация. Той добави, че по време на следващия кръг от преговори, който ще се проведе в Кайро, различията по спорните въпроси ще бъдат разрешени, като се вземат предвид интересите и на двете страни.
На 15-16 август Доха беше домакин на преговори за поетапно споразумение, включващо прекратяване на огъня, освобождаване на заложници от ивицата Газа и палестински затворници. /БГНЕС


Коментари (0)