18 Март, 2026

Израел продължава офанзивата срещу "Хамас" в Газа

Израел продължава офанзивата срещу "Хамас" в Газа

Най-тежките боеве от седмици насам

Израелските сили продължават военните си операции в Газа от север и юг, предаде БНР.

Израелските сили са навлезли дълбоко в северната част на ивицата Газа, за да отвоюват от "Хамас" един от районите в този сектор на палестинския анклав. На юг танкове и войски навлязоха в Рафах по магистралата към града.
Както на север, така и на юг в момента се водят най-тежките боеве от седмици. Израелските операции в Рафах, на границата с Египет, затвориха основния пропускателен пункт за помощи. 

Здравните власти на Газа призоваха за международен натиск, за да се отвори отново южната граница и така да се осигури достъп за доставянето на помощи, медицински материали и гориво за електрогенераторите и линейките.

Съобщава се за ожесточени боеве в бежанския лагер Джабалия в северната част на Газа, след като израелската армия се върна в райони, където по тяхна информация силите на "Хамас" се се прегрупирали. Палестинските въоръжени групи също казаха, че се бият с войски в лагера.

Израелски протестиращи блокираха камиони с хуманитарна помощ, предназначени за Газа, като хвърляха храна по пътя в окупирания Западен бряг в знак на протест срещу продължаващото задържане на израелски заложници в Газа. Камионите, идващи от Йордания, бяха нападнати на контролно-пропускателния пункт "Таркумия" западно от Хеврон.

Ръководителят на влиятелната ливанската военна групировка "Хизбула" Саид Хасан Насрала вчера заяви, че жителите на Северен Израел няма да могат да се върнат по домовете си за началото на следващата учебна година, ако офанзивата в Газа продължи. Солидарни с "Хамас", ливанските терористи смятат и занапред да изстрелват ракети към Израел.

Сподели:

Коментари (0)

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

САЩ изпращат значителни военни подкрепления в Близкия изток, нанесоха мощен удар по всички военни обекти на остров Харг

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

Освен това Москва консултира Техеран относно тактиката за използване на безпилотни апарати, като се взема предвид опитът от използването на дронове във войната срещу Украйна.

Канада може да се присъедини към ЕС

Канада може да се присъедини към ЕС

Френският външен министър Жан-Ноел Баро намекна, че Канада може да се присъедини към Европейския съюз. Темата се появява на фона на геополитическо напрежение и стремежа на ЕС да се утвърди като глобален играч между САЩ и Китай.