3 Май, 2026

Нетаняху ускори настъплението в Газа: „Колесницата на Гедеон II“ е вече в покрайнините на града

Нетаняху ускори настъплението в Газа: „Колесницата на Гедеон II“ е вече в покрайнините на града

снимка: архив

Операцията, наречена „Колесниците на Гедеон II“, бе одобрена от министъра на отбраната Израел Кац, като целта е армията ще удари „още по-дълбоко в територията на Газа, бастион на терора на „Хамас“

Израелската армия обяви началото на първите етапи от операцията за установяване на контрол над град Газа – най-голямото селище в едноименния анклав. Това съобщи говорителят на армията, бригаден генерал Ефи Дефрин, цитиран от Ройтерс.

„Започнахме предварителните операции и първите стъпки от атаката. Израелските сили вече държат покрайнините на града“, заяви генералът, като подчерта, че „Хамас“ е понесъл сериозни загуби и го определи като „партизанско движение“.

Операцията, наречена „Колесниците на Гедеон II“, бе одобрена от министъра на отбраната Израел Кац. В рамките ѝ се предвижда мобилизация на 60 хиляди резервисти и удължаване на службата на 20 хиляди военнослужещи. Макар резервистите да бъдат призовани едва през септември, премиерът Бенямин Нетаняху е наредил ускоряване на сроковете за превземането на крепостите на „Хамас“.

Според Дефрин армията ще удари „още по-дълбоко в територията на Газа, бастион на терора на „Хамас““. От своя страна палестинското движение обвини Нетаняху, че умишлено блокира усилията за примирие, за да продължи „жестоката война срещу цивилното население“.

Международните наблюдатели предупреждават, че операцията може да доведе до нови масови разселвания на палестинци. Към момента Израел контролира около 75% от територията на ивицата Газа.

Междувременно американският посланик Майк Хъкаби хвърли вината върху европейските лидери за застоя в преговорите, заявявайки, че призивите им за признаване на палестинска държава „само задълбочават противоречията“. Това подчертава и разногласията в западния лагер по въпроса за бъдещето на региона.

Сподели:

Коментари (0)

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Както пише Bloomberg, това е твърд ход, насочен към смекчаване на последиците от санкциите

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Техеран продължава да настоява, че няма да води преговори под натиск, но оставя отворена врата за диалог при промяна в политиката на Вашингтон.

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

По думите му държавният секретар Марко Рубио работи по кубинския въпрос „на много високо ниво“.