8 Юли, 2026

Иран превръща търговски кораби в плаващи терористични бази

Иран превръща търговски кораби в плаващи терористични бази
Йоав Галант

За това предупреждава израелският министър на отбраната по време на конференция в Херцлия

Мохамед Халаф

Израелският министър на отбраната Йоав Галант разкри по време на реч пред конференцията (Херцлия) на Института за политика и стратегии, че Иранската революционна гвардия е превърнала търговските кораби във въоръжени военни кораби, за да ги използва като „плаващи терористични бази“.

По време на участието си във форума Галант представи детайлите на иранския план, като разкри, че корабите са оборудвани с дронове, ракетни системи и разполагат с разузнавателна информация, като целта им е да ги използват в бъдеще време и на голямо разстояние от самия Иран.

Галант посочва още, че иранският режим "действа като организиране престъпна група , а не като държава". „Плаващите терористични бази са пряко продължение на морския тероризъм, който Иран упражнява  в Персийския залив и Арабско море. Техеран прави опити за разширяване на тези дейности  до Индийския океан, Червено море и чак до бреговете на Средиземно море“, добавя той.

Галант изтъква също, че „това е координирана политика, предназначена да застраши морските пътища и авиацията, както военна, така и гражданска, и да постави в състояние на постоянна заплаха морското плаване. В тази връзка той призовава за международно сътрудничество за създаване на съюзи срещу това, което той смята за "тероризъм, който се разпространява от Техеран“, защото това според него е единственото решение на тази нова световна заплаха.

Сподели:
Катар, притиснат от иранските удари, призова за деескалация

Катар, притиснат от иранските удари, призова за деескалация

Катар, която е една от държавите посредници в преговорите между Иран и Съединените щати, осъди иранските атаки по Кувейт и Бахрейн

Руски удари причиниха разрушения в Киев: загина човек, издирват сред отломките

Руски удари причиниха разрушения в Киев: загина човек, издирват сред отломките

Спасителите съобщиха, че в резултат на руския ракетен удар в Деснянския и Святошинския район на столицата са избухнали пожари

Дания в отговор на Тръмп: Гренландия не е за продан, САЩ няма да я придобият

Дания в отговор на Тръмп: Гренландия не е за продан, САЩ няма да я придобият

Изявлението на датския министър-председател Мете Фредериксен дойде, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви пак намерението си островът да премине под американски контрол

Коментари (0)