15 Август, 2026

Изтеглят 8 лекарства от пазара

Изтеглят 8 лекарства от пазара

Става дума за медикаменти за остеопороза, хронична бъбречна недостатъчност, хепатит C, левкемия и други тежки заболявания

Изтеглят 8 лекарства от пазара. Става дума за медикаменти за остеопороза, хронична бъбречна недостатъчност, хепатит C, левкемия и други тежки заболявания, които скоро няма да се продават у нас.

Повечето продукти ще бъдат изтеглени от пазара догодина. От Агенцията по лекарствата уточниха, че причините не са свързани с проблеми в качеството и безопасността на медикаментите.

От началото на септември у нас не се продават две от лекарствата. Става дума за тези за тежка остеопороза и хормонозаместителна терапия при жени с естрогенен дефицит, съобщи БНТ. През октомври няма да се предлага и медикамент за онкоболни.

От януари 2019-та ще спре и продажбата на медикамент за лечение на хронична бъбречна недостатъчност, който според Националния консултант по нефрология използват около половин милион души у нас.

6 от медикаментите се заплащат частично или напълно от здравната каса.

От Агенцията по лекарствата обясниха, че от началото на годината са получили уведомления за изтегляне на общо 17 медикамента. А най-честите причини са липса на интерес към тях и промяна на портфолиото на компаниите.
Сподели:
Евакуацията на Тръмп с друг самолет от Анкара протече като в сцена от политически трилър

Евакуацията на Тръмп с друг самолет от Анкара протече като в сцена от политически трилър

С краткото време, с което разполагаха за потвърждаване на постъпващите данни в условията, в които САЩ се намира в разгара на войната с Иран, Тайните служби не поеха рискове и разработиха план, който изглеждаше като излязъл от страниците на политически трилър. В решенията на екипа по сигурността на президента нямаше място за грешки, пише WSJ.

Чудо!„Прогресивна България“ вкара лустрация на ДС сътрудници в партийния си устав

Чудо!„Прогресивна България“ вкара лустрация на ДС сътрудници в партийния си устав

Как ще става обаче проверката на ченгетата, след като партията на Румен Радев закри чрез Държавния бюджет Комисията по досиетата, която единствена има право да проверява и да разкрива съпричастните към тоталитарните служби

След спирането на АЕЦ „Черна вода“ Румъния разчита на ток от България

След спирането на АЕЦ „Черна вода“ Румъния разчита на ток от България

Рекордно ниското ниво на Дунав изважда от строя цялата ядрена мощност на Румъния. В четвъртък сутринта започна контролираното спиране на втория реактор на АЕЦ „Черна вода“, което ще лиши румънската електроенергийна система с около 680 мегавата, пише Ройтерс

Коментари (0)