Емил Стойнев и Йоана Вълканова триумфираха рекордно в 100-километровата колоездачна обиколка на Витоша, съобщиха организаторите на проявата
Стойнев повтори успеха си отпреди 3 години, а с резултата си сега от 3.46:56 часа подобри с близо девет минути досегашното върхово постижение на Александър Алексиев от 2019 година, предаде Фокус.
В надпреварата днес Стойнев пое лидерството още от старта и на 32 км водеше с минута пред Борислав Хаджистоянов и Лъчезар Ангелов.
По средата на трасето преднината на водача вече беше 2 минути, а десетина километра преди края цели 4 минути и това шампионско темпо помогна да падне рекордът.
Втори финишира Хаджистоянов за 3.51:29 часа, резултат също под досегашното върхово постижение, а бронзът взе Лъчезар Ангелов с 3.56:32 часа.
Преди 2022 г Стойнев бе трикратно вицешампион, а миналото лято се нареди трети.
При жените Йоана Вълканова продължава да изумява с феноменални постижения.
След като на 12 години стана вицешампионка за 2020 година и следващото лято бе най-младата с победа на 13-годишна възраст, сега грабна третото злато преди да навърши 18 години.
Тийнейджърката защити титлата си като стигна на финала за рекордните 5.03:52 часа и така подобри с 36 секунди собственото си върхово постижение от миналото лято.
Вълканова тръгна мощно още в началото и след първата третина водеше с 5 минути. След това преследващата я Христина Каципиду усили темпо и топеше преднината за да стигне до 2 минути изоставане на 75 км, но нейните сили бяха дотам.
Във финалните километри Вълканова се оказа по-свежа и грабна победата с нов рекорд на трасето, въпреки, че финишира със спукана гума. За Каципиду остана среброто с 5.07:30 часа., а бронзът за Теодора Табакова с 5.26:55 часа.
Обиколката на Витоша се провежда това лято за 42-ри път. Стартът на колоездачите бе даден точно в 06:00 часа сутринта от Анна Пенчева, която е основен двигател в организацията на едно от най-популярните и масови като участници събитие у нас.
След това колоната от 1 800 велосипедисти пое нагоре към Бояна по 100-километровия маршрут около Витоша.
Близо 3 000 са общо участниците (велосипедисти и бегачи) в емблематичното състезание, което и този път е част от инициатива "София – европейска столица на спорта“.
Коментари (1)
Кръстев
18:26, 21 Юни, 2025Сигурно съм чел през ред, но не разбрах какъв е маршрута на тази 100 км. обиколка. А, можеби включва и друга планина освен Витоша.