5 Март, 2026

Иззеха документи за български и чужди граждани от кабинета на Пламен Узунов

Иззеха документи за български и чужди граждани от кабинета на Пламен Узунов

Пламен Узунов

При претърсването на кабинета на Пламен Узунов са иззети множество документи, съдържащи лична и служебна информация от оперативен характер, отнасяща се за български и чуждестранни граждани, съобщиха от Прокуратурата.

При претърсване в кабинет, ползван от обвиняемия Пламен Узунов, извършено на 09.07.2020 г., след предварително разрешение на съдия при Специализиран наказателен съд, са иззети множество книжа и документи, свързани с дейността на законодателната, изпълнителната и съдебната власт – Народно събрание, Министерство на вътрешните работи, Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, Прокуратура на Република България и др.

Специализирана прокуратура започна оглед на иззетите веществени доказателства, при който се установи, че в кабинета си в Администрация на президента, П.У. е съхранявал материали, които не се отнасят до неговите преки служебни отговорности и задължения. Сред тях са копия на кореспонденция между две търговски дружества, касаещи три външно търговски договора. Един от тях е предмет на разследване по досъдебно производство на Специализирана прокуратура, образувано за престъпление по чл. 321, ал. 6 от НК (престъпно сдружение) и по чл. 219, ал. 3 от НК (умишлена безстопанственост). В процес на установяване е отношението на П.У. към предмета на разследване по досъдебното производство.

В същия кабинет е намерено и иззето копие на цялата преписка по искане на главния прокурор на Република България до Народното събрание от 2017 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Манол Тр. Генов за извършени от него престъпления по чл. 277 а, ал. 4, във връзка с чл. 20, ал. 3, във връзка с ал. 1 и по чл. 167, ал. 3, във връзка с чл. 26, ал. 2, във връзка с ал. 1 от НК. Сред иззетата документация са и копия от разпити пред съдия на свидетели, вкл. такива с тайна самоличност. Предстои прокуратурата да установи по какъв начин обвиняемият П.У. е получил копие от преписката, адресирана единствено до Народното събрание, при положение, че като секретар на президента по правни въпроси и антикорупция, не е разполагал с подобни правомощия.

Иззети са също така тефтери с изписан ръкописен текст, снимки и голям обем от материали, съдържащи лична и служебна информация от оперативен характер, отнасяща се за български и чуждестранни граждани. Анализира се тяхното съдържание, дали същите представляват класифицирана информация и имат ли отношение към националната сигурност на страната.

Огледите на иззетите веществени доказателства продължават, като българската общественост ще бъде информирана допълнително за установеното.

Специализирана прокуратура публикува част от иззетата документация, свързана с искане на главния прокурор до Народното събрание и протоколи от решения на КПКОНПИ.
Сподели:

Коментари (0)

Шефът на Националната полиция Захари Васков е отстранен, разкривал финансовите потоци към групата на Калушев

Шефът на Националната полиция Захари Васков е отстранен, разкривал финансовите потоци към групата на Калушев

Новото ръководство на МВР наложи без обяснения пълна тишина около кървавия инцидент на „Петрохан“ и Околчица

Счупена челюст и разбити надежди: Зъболекар води 3-годишна битка с "недосегаем" бивш полицай

Счупена челюст и разбити надежди: Зъболекар води 3-годишна битка с "недосегаем" бивш полицай

Цветан Иванов разказва за кошмара на пътя и за бившия служител на МВР, който се саморазправя с него заради "чуждо присъствие" в селото си

Висш йерарх на Вселенската патриаршия бе осъден във Финландия за измама със субсидии

Висш йерарх на Вселенската патриаршия бе осъден във Финландия за измама със субсидии

Когато има държава със здрава съдебна система - всеки може да бъде призован на подсъдимата скамейка