16 Декември, 2025

Жечо Станков: САЩ е мощен съюзник на България за реализиране на ключови за региона проекти

Жечо Станков: САЩ е мощен съюзник на България за реализиране на ключови за региона проекти

Снимка: Министерство на енергетиката

Енергийният министър открои решаващите възможности за сътрудничество в сектора и представи напредъка по два от ключовите проекти с национално и регионално значение – изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ и реализациятра на Вертикалния газов коридор


Поредица от срещи с представители на Държавния департамент и на Департамента по енергетика на САЩ проведе българската делегация, водена от министъра на енергетиката Жечо Станков. Задълбочаване на стратегическото партньорство между двете държави в енергийната сфера, разширяването на съвместните проекти, сигурни доставки на втечнен природен газ за Югоизточна Европа и устойчивата свързаност в региона бяха във фокуса на разговорите, съобщиха от пресцентъра на МЕ.

„България затвърждава позицията си на сигурен и предвидим партньор в трансатлантическото енергийно сътрудничество“ - с тези думи министър Жечо Станков подчерта ангажимента на страната ни към изграждането на стабилни и дългосрочни партньорства пред Анди Стоу от Бюрото по европейски въпроси на Държавния департамент.

Енергийният министър открои решаващите възможности за сътрудничество в сектора и представи напредъка по два от ключовите проекти с национално и регионално значение – изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ и реализацията на Вертикалния газов коридор. Обсъден бе и потенциалът за американски инвестиции в стратегически области като критичните минерали и високите технологии.

Ролята на институциите в насърчаването на устойчиви бизнес проекти в енергийния и високотехнологичния сектор бяха разгледани на срещата на българския енергиен министър с Томас Е. Лерстен, заместник-секретар по въпросите на икономическия растеж, енергетиката и околната среда в Държавния департамент на САЩ. Двамата обсъдиха възможностите за междуправителствено сътрудничество, насочено към създаването на предвидима и благоприятна рамка за развитие на партньорства между компании от двете държави. 

 „Дългосрочната енергийна сигурност изисква колективни усилия. САЩ е мощен съюзник на България за реализиране на ключови за региона проекти и за постигане на реална диверсификация на енергийните източници“. Това подчерта министър Станков в разговора си с Томи Джойс - помощник-секретар по международните въпроси в Департамента по енергетика, поставяйки акцент върху стратегическото партньорство с американската компания „Уестингхаус“ в ядрената енергетика. Бе разгледана и идеята за реализиране на специализирано инвестиционно изложение, насочено към компании, проявяващи интерес в сферата на енергетиката.

Гарантирането на енергийната независимост на страната и утвърждаване на ролята на България като ключов енергиен център в региона бяха сред основните теми в разговора между енергийния министър и Дан Негреа, старши съветник в Американската държавна банка за експортно кредитиране (ЕXIM). Станков представи дългосрочната визия на правителството, базирана на развитието на ядрената енергетика и на устойчива трансформация на сектора, като акцентира върху значението на надеждните партньорства – както финансови, така и технологични. В хода на срещата бе коментирана готовността на банковата институция да осигури средства за най-мащабния от десетилетия проект на българската енергетика - изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ Козлодуй.

С интерес и визия за разширено присъствие на българския пазар преминаха дискусиите с представители на GE Vernova. Главният корпоративен директор Роджър Мартела и управляващият директор Джордж А. Пикарт заявиха интерес за участие в бъдещи проекти за модернизация на енергийните системи у нас. Министър Станков подчерта българския ангажимент към сигурна, независима и нисковъглеродна енергетика: „Това поставя основите на нови перспективи, включително в изграждането на малки модулни реактори и иновативна инфраструктура“.

Министър Станков се срещна и с представители на бизнеса, инвеститори и официални лица на кръгли маси, организирани от асоциацията за редкоземни материали (PRISM) и Американската организация за втечнен природен газ.IБГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Алфа Рисърч при избори днес: ГЕРБ-21.4%, ППДБ-17,8%, Възраждане-11,6%, ДПС-9,4%, БСП-4,9%, а МЕЧ и  ИТН са на ръба

Алфа Рисърч при избори днес: ГЕРБ-21.4%, ППДБ-17,8%, Възраждане-11,6%, ДПС-9,4%, БСП-4,9%, а МЕЧ и ИТН са на ръба

Величие и АПС към момента остават извън рамките на следващо Народно събрание.

Делян Пеевски прати генерация Z на консултации при Радев

Делян Пеевски прати генерация Z на консултации при Радев

От името на ДПС-Ново начало Йордан Цонев заяви, че този парламент е приключил своя политически живот и потвърди, че ще подкрепят промени в Изборния кодекс и задължителното машинно гласуване

„Възраждане“ на консултации при Радев: Избори през март са постижими, няма защо да губим време

„Възраждане“ на консултации при Радев: Избори през март са постижими, няма защо да губим време

От партията на Костадин Костадинов настояват да бъде свикван КСНС за запазване на българския лев