17 Март, 2026

Желязков: Направихме най-доброто за рафинерията в Бургас, Русия да послуша гласа на разума

Желязков: Направихме най-доброто за рафинерията в Бургас, Русия да послуша гласа на разума

Росен Желязков, снимка: БГНЕС

Целта е да се гарантира, че никакви средства от дружествата няма да изтичат в нежелана посока, конкретно към Русия.

"Направихме възможно най-доброто за бургаската рафинерия. Показахме, че когато работим ефективно, в екип, с подкрепата на мнозинството в парламента, резултатът е явен." Това заяви министър-председателят Росен Желязков във връзка с получената през вчерашния ден дерогация за българските активи на "Лукойл".

Премиерът акцентира върху интензивните ежедневни разговори, които се провеждат с партньорите от Обединеното кралство и от САЩ още от първия ден на санкциите.

Целта е да се гарантира, че никакви средства от дружествата няма да изтичат в нежелана посока, конкретно към Русия. Същевременно е важно рафинерията да продължи да работи безпрепятствено, работещите в нея да бъдат спокойни за труда си и българският пазар да не изпита нито едно затруднение.

Премиерът Желязков и министърът на енергетиката Жечо Станков инспектираха напредъка по изграждането на лот 3 „Рупча-Ветрино“ от Вертикалния газов коридор в района на магистрала „Хемус“.

"Предстоят много предизвикателни дни, седмици и месеци пред рафинерията",  изтъкна Желязков, като напомни, че дерогацията е с продължителност от шест месеца.

Министър-председателят посочи, че е важно да бъде осигурена навременната доставка на петрол,  да има безпрепятствени процеси по преработката и дистрибуцията.

"Разчитам, че особеният управител и екипът, който ще подбере, чрез предпоставките, които са предвидени в закона, ще внесе необходимото успокоение", изтъкна Желязков.

Премиерът също така изрази надежда Руската федерация да се вслуша в гласа на разума и да спре огъня в Украйна. 

Министър-председателят беше категоричен, че докато войната продължава,  санкциите от страна на Европейския съюз и от страна на САЩ ще продължат все повече да затягат примката около Москва.

Относно напредъка по изграждането на лот 3 „Рупча-Ветрино“ от Вертикалния газов коридор премиерът Росен Желязков подчерта, че страната ни навлиза в нов етап на енергийно развитие, като природен газ вече ще се транспортира по направление Юг–Север:

„България ще осигурява доставки чрез диверсифицирани и надеждни трасета, като основен фокус ще бъде върху втечнения природен газ от Гърция и гръцките терминали, предназначен предимно за Украйна, Молдова, Унгария и Словакия."

Министър-председателят бе категоричен, че правителството потвърждава своя ангажимент да развива стратегически инфраструктурни проекти и да насърчава енергийната независимост на страната. Росен Желязков изтъкна, че проектът е част от по-широка геополитическа динамика, в която конкуренцията на енергийните пазари се засилва.

Той акцентира, че диверсификацията на източниците и маршрутите е ключов инструмент за укрепване на енергийната сигурност, особено в контекст на глобална среда, в която формите на конкуренция могат да бъдат както пазарни, така и непазарни.

„Затова България трябва да участва с всички свои потенциали – геополитическото си местоположение, умерената си външна политика и най-вече социалното спокойствие в страната“, поясни Желязков.

Премиерът подчерта важността на нормалното функциониране на институциите и обществото, както и на активното използване на неразработени национални потенциали.

В този контекст беше поставен фокус върху редките метали и природните ресурси, с които страната ни разполага. 

Министърът на енергетиката Жечо Станков заяви, че новото трасе ще осигури на България възможността да остане на картата като един от ключовите газови преносители в региона. Той посочи, че това е проект на висока енергийна дипломация, който укрепва партньорствата на България и повишава ролята ѝ в регионалната енергийна система.

„От една страна този проект ни дава възможност да работим с нашите партньори. Тук, освен български фирми и стотици квалифицирани работници, участват и високотехнологични компании от Германия и САЩ. От друга страна, именно „Булгартрансгаз“ ще увеличи своите приходи чрез повишения транзит,“ подчерта министърът.

Той припомни, че в условията на текущата бюджетна процедура енергийният сектор остава един от най-стабилните финансови стълбове на държавата, като повишените инвестиции и нарастващите печалби позволяват изплащането на дивиденти към държавния бюджет – средства, които достигат пряко до българските граждани.

Проектът за Вертикалния газов коридор е от стратегическо значение за сигурността и диверсифицирането на газовите доставки в Централна и Югоизточна Европа. Към момента по трасето на лот 3 Рупча-Ветрино са разчистени 58 км от строителната ивица и са разнесени тръби по 18 км от него. Предстоят ключови инженерни пресичания - под три реки, автомагистрала „Хемус“ и Стара планина - които ще бъдат реализирани чрез хоризонтално насочено пробиване - иновативна технология, осигуряваща висока прецизност и грижа към околната среда.

Строителните дейности на българска територия по лот 1 „Кулата-Кресна“ бележат съществен напредък. Трасето от 48 км е напълно разчистено, тръбите са разнесени по цялата дължина, заваръчните работи обхващат над 43 км, а направените изкопи са 47 км. Успешно са реализирани всички 14 безизкопни преминавания под пътища и жп линии, както и три от петте планирани хоризонтални пробивания. /БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (1)

  • 14:07, 15 Ноември, 2025

    Важното е хотела с водопада да върви! Със спестени пади от държавна заплата!

    Отговор
Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

Плащанията са авансови, междинни и окончателни, както и за строителен и за авторски надзор, във връзка с етапите на изпълнение на проектите

Румяна Коларова: Очаквах кметове да застанат зад Радев, но не видях такива

Румяна Коларова: Очаквах кметове да застанат зад Радев, но не видях такива

Изненада за нея е завръщането на Владислав Горанов като водач на листата във Варна