27 Април, 2026

Желязков: Независимостта не е подарък, а плод на постоянство и воля, който сме длъжни да отстояваме

Желязков: Независимостта не е подарък, а плод на постоянство и воля, който сме длъжни да отстояваме

Росен Желязков, снимка: БГНЕС

Суверенитетът се крепи на стабилни институции и действаща правова система. Свободата има истински смисъл, когато хоризонтът ни са бъдещите поколения, така че за тях да има обновени училища, иновативни университети и качествено образование.

Днес отбелязваме 117 години от обявяването на Независимостта на България – велико дело, родено от смелост, държавническа решимост и дипломатическа прозорливост.

С тези думи започва поздравлението на министър-председателя Росен Желязков по повод Деня на независимостта на България.

“Независимостта не е подарък, а плод на постоянство и воля, който сме длъжни да отстояваме всеки ден. С нея градим по-силна и модерна държава – разширяваме енергийните връзки, укрепваме националната сигурност, изграждаме магистрали и железопътни линии, привличаме стратегически инвестиции и развиваме високите технологии." - посочва той.

"Суверенитетът се крепи на стабилни институции и действаща правова система. Свободата има истински смисъл, когато хоризонтът ни са бъдещите поколения, така че за тях да има обновени училища, иновативни университети и качествено образование." - продължава премиерът.

"Независимостта означава и да пазим границите си, да гарантираме сигурност и ред, за да бъде страната ни подредена и спокойна. Днес България върви уверено напред – пътуваме свободно и бързо.  От 2026 г. българският дух ще оживее и в новите ни евромонети – с Мадарския конник, Свети Иван Рилски и Паисий Хилендарски, напомняйки на цяла Европа за нашата история, духовност и достойнство.
Независимостта се съхранява с постоянство и единство. Когато действаме заедно и решаваме проблемите с воля и отговорност, тя става още по-здрава.
Да пазим постигнатото, да градим нови успехи и да гледаме напред с увереност и национално самочувствие." - казва още Росен Желязков.

Сподели:

Коментари (0)

Николай Денков: ДБ знаят много добре, че ние сме далече от това да бъдем една партия

Николай Денков: ДБ знаят много добре, че ние сме далече от това да бъдем една партия

Пред нас се поставят две крайни алтернативи: едната е да се обединим в една партия - нещо, което чух като предложение, особено от „Да, България“, а другата - да се разделим и няма да си говорим

Слънце, почти ясно небе и слаб вятър, затопля се

Слънце, почти ясно небе и слаб вятър, затопля се

Максималните температури достигат между 15° и 20°, в югозападните райони малко по-високи, в София - около 17°

Още една гилза е намерена при оглед на хижа "Петрохан"

Още една гилза е намерена при оглед на хижа "Петрохан"

Една от гилзите поначало е липсвала - намерена е сега, след стопяването на снега