Кабинетът прави "пълна ревизия" на споразуменията с „Райнметал“, закрива дружество за изграждане на заводите
По думите на Пулев, към момента няма подписан договор с германската компания, а "само споразумения", сключени от кабинета на Росен Желязков
Кабинетът на Румен Радев ще направи пълна ревизия на споразуменията с „Райнметал“, заяви днес министърът на икономиката, индустрията и инвестициите Александър Пулев.
По думите на Пулев към момента няма подписан договор с германската компания, а само споразумения, сключени от кабинета на Росен Желязков.
„Процесът с „Райнметал“ е много сложен. Проблем има с терена, както и с финансирането. Не е изцяло защитен и българският интерес. Съгласили сме се с всичко, което е поискала германската страна, включително намалени лицензионни плащания и без изискване да се включват български поддоставчици.“ - твърди Пулев.
Той каза още, че държавата вече е превела средства на германския концерн, въпреки че окончателен договор за инвестицията няма.
Според него е създадено погрешно впечатление, че България може да финансира проекта чрез европейския механизъм SAFE.
„На практика само 10-15% от стойността на инвестицията могат да бъдат осигурени по този начин. В бюджета за тази година няма предвидени средства и трябва да се търси друга формула за финансиране.“ твърди още Пулев.
Министърът съобщи още, че държавното дружество „Иганово“, създадено във връзка с проекта, ще бъде закрито.
Припомняме, инвестицията на стойност близо 1 млрд. евро беше договорена през 2025 г. между България, ВМЗ и „Райнметал“ - тя предвижда изграждането на завод за барут и предприятие за производство на 155-милиметрови снаряди край Сопот. /БГНЕС
Още от България
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“
Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“
ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство
Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица
Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция
"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"