9 Юли, 2026

Кабинетът ще внесе доклад в парламента за специалната техника за гасене на пожари

снимка: архив

По думите на премиера Росен Желязков правителството вече разполага с нужната информация, за да бъде подготвен този документ

Обстановката продължава да е сложна. Затова и политическият дебат около нея трябва да е в рамките на конструктивното, а не на деструктивното. Това заяви премиерът Росен Желязков преди началото на заседанието на Министерски съвет.

Той посочи, че през 2024 г. предходното Народно събрание е задължило Министерски съвет да внесе доклад за предприетите действия за усвояване на средства за закупуването на специализирана техника за гасене на пожари. По думите му МС вече разполага с нужната информация и още утре ще внесе такъв доклад в Народното събрание.

Премиерът отбеляза, че е възложил на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и Министерството на транспорта и съобщенията да изготвят анализ, имайки предвид различните интерпретации на това какъв е потенциалът на всяко едно ведомство за разполагане и опериране с подобна техника.

"Анализът обхваща необходимата летателна техника, наличната и оперирана летищна инфраструктура, както и готовността на обучен персонал да я използва. Целта е да се намери междуведомствен подход за ефективно и ефикасно използване на този ресурс", посочи още Желязков. 

Според него трябва да се намери междуведомствен подход за корелацията между нужната летателна техника, изградената летищна инфраструктура и готовността с обучен персонал за тази дейност.

Министър-председателят добави, че през месец август ще оперираме с наличната техника за гасене на пожари и с тази по европейския механизъм Самолетите от Швеция ще бъдат ангажирани през целия месец, каза още той.

Сподели:
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"

Коментари (0)