26 Април, 2026

Рокади: Кабинетът смени надзорните съвети на НОИ и НЗОК

Рокади: Кабинетът смени надзорните съвети на НОИ и НЗОК

Правителството одобри промени в Надзорните съвети на Националния осигурителен институт (НОИ) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Промените са резултат от новия състав на Министерския съвет.

По закон съставът на Надзорния съвет на НОИ се състои от по един представител на всяка от национално представителните организации на работодателите и синдикатите и равен на тях брой членове, определени от правителството. Един от членовете, излъчени от правителството, задължително става заместник-изпълнителен директор на Националната агенция за приходите.

Новите членове на Надзорния съвет на НОИ са министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, заместник-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков и заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов. За тяхното назначаване от състава на Надзорния съвет са освободени Гълъб Донев, Галин Каменов и Владимир Туджаров.

За председател на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса е определен Кирил Ананиев - заместник-министър на финансите.

Освен изпълнителния директор на Националната агенция за приходите Галя Димитрова, в състава на Надзорния съвет се включват Николина Сотирова от Министерството на здравеопазването и Лъчезар Борисов - заместник-министър на икономиката.

От новоизбраните представители само Николина Сотирова е юрист, останалите членове на Надзорния съвет от държавната квота са финансисти и икономисти.

Така ще се постигне по-добра координация и съгласуваност както в действията, така и в отговорностите на представителите на държавата в ръководството на НЗОК, посочват от Министерския съвет. Ще се подобри и ефективността на изпълнение на функциите на институцията.
Сподели:

Коментари (0)

ВМС обезвредиха отломки от два дрона, намерени край Кара дере и Ахтопол

ВМС обезвредиха отломки от два дрона, намерени край Кара дере и Ахтопол

Специализираните групи за разузнаване, обозначаване, извличане и транспортиране на невзривени боеприпаси бяха активирани със заповед на командира на Военноморските сили

Вигенин: БСП трябва да подкрепи Йотова, нямаме друга опция за участие в президентския вот

Вигенин: БСП трябва да подкрепи Йотова, нямаме друга опция за участие в президентския вот

„Сякаш много се фокусираме в това как да спасим БСП - големият въпрос е защо да я спасим“

След Чернобил: България е на 8-о място по радиационно замърсяване и на първо по облъчване на хората

След Чернобил: България е на 8-о място по радиационно замърсяване и на първо по облъчване на хората

През пролетта на 1987 г. в България има втори радиационен пик - заради отказа на управляващите да купят чисти фуражи за животните, въпреки предупрежденията на учените