Никой не е луд да пилее живота си с преговорните глави на ЕС, заяви Пендаровски
Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски заяви днес, че ако не е президент, би се изселил от държавата си, защото "никой не е луд да пилее живота си, когато с години трябва да се преговаря по главите от преговорите с ЕС, а средната заплата в страната е 400 евро". Пендаровски обаче не уточни къде би искал да се изселил.
Говорейки на Регионален форум на младите лидери в сръбския град Нови Сад, Пендаровски каза, че ситуацията в региона няма да бъде много по-различна и след две години, когато "ще бъдем напълно зависими от концепцията на Европейския съюз".
Той подчерта, че държавите могат да просперират само ако използват собствените си ресурси, предаде "Бета". Коментирайки инициативата за "мини Шенген" за свободно движение в Западните Балкани, Пендаровски каза, че ако държавите от региона се опитат да направят "малък ЕС", ще имат шанса да накарат младите хора да останат в страните си и да трансформират обществото, и то "истински, а не бюрократично".
В регионалния форум в Нови Сад участват и президентите на Сърбия и Словения Александър Вучич и Борут Пахор. Словенският президент Борут Пахор подкрепи днес идеята за "мини Шенген" в Западните Балкани като "нова и смела инициатива", която не е замяна на разширяването на ЕС, но може да допринесе за сътрудничеството и просперитета в региона, предаде Танюг. Пахор каза, че идва в Сърбия като приятел на Западните Балкани и привърженик на разширяването на ЕС, както и на инициативата за "мини Шенген", предвиждаща премахване на търговските бариери между Сърбия, Северна Македония и Албания.
Словенският президент оцени, че идеята представлява и развитие на европейските ценности като доверие и съвместен живот и сътрудничество. Пахор каза, че и преди е изказвал мнение, че в контекста на разширяването на ЕС страните от Западните Балкани трябва сами да засилят регионалното си сътрудничество. Словенският президент подчерта също, че инициативата "мини Шенген" е много важна за младите хора в региона, тъй като ще направи техните страни по-привлекателни за живот и работа.
Фактор
Говорейки на Регионален форум на младите лидери в сръбския град Нови Сад, Пендаровски каза, че ситуацията в региона няма да бъде много по-различна и след две години, когато "ще бъдем напълно зависими от концепцията на Европейския съюз".
Той подчерта, че държавите могат да просперират само ако използват собствените си ресурси, предаде "Бета". Коментирайки инициативата за "мини Шенген" за свободно движение в Западните Балкани, Пендаровски каза, че ако държавите от региона се опитат да направят "малък ЕС", ще имат шанса да накарат младите хора да останат в страните си и да трансформират обществото, и то "истински, а не бюрократично".
В регионалния форум в Нови Сад участват и президентите на Сърбия и Словения Александър Вучич и Борут Пахор. Словенският президент Борут Пахор подкрепи днес идеята за "мини Шенген" в Западните Балкани като "нова и смела инициатива", която не е замяна на разширяването на ЕС, но може да допринесе за сътрудничеството и просперитета в региона, предаде Танюг. Пахор каза, че идва в Сърбия като приятел на Западните Балкани и привърженик на разширяването на ЕС, както и на инициативата за "мини Шенген", предвиждаща премахване на търговските бариери между Сърбия, Северна Македония и Албания.
Словенският президент оцени, че идеята представлява и развитие на европейските ценности като доверие и съвместен живот и сътрудничество. Пахор каза, че и преди е изказвал мнение, че в контекста на разширяването на ЕС страните от Западните Балкани трябва сами да засилят регионалното си сътрудничество. Словенският президент подчерта също, че инициативата "мини Шенген" е много важна за младите хора в региона, тъй като ще направи техните страни по-привлекателни за живот и работа.
Още от Свят
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях
Расте корабният трафик през Ормуз, все още далеч под нивата преди войната
Продължават споровете около бъдещия контрол върху протока. Иран държи да има по-голяма роля в управлението на корабоплаването и предлага нови правила за преминаване, а САЩ и западните държави настояват за свободно движение на корабите през Ормуз по международното право.