7 Декември, 2025

Къде отиват украинските бежанци?

Къде отиват украинските бежанци?

снимка: БГНЕС

Най-много са в Полша, като цифрата там достига до над 1 милион украинци

От началото на военната инвазия на Русия в Украйна 2 011 312 бежанци са напуснали страната, сочат данните на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Военната агресия на Русия доведе до унищожаване на цивилна инфраструктура, а много невъоръжени мъже, жени и деца бяха избити от руската армия. Продължава евакуацията на цивилно население, но тя е затруднена от постоянния обстрел на руските сили по цивилните маршрути. Най-много украинци са отишли в Полша – там броят на бежанците е 1 204 403. В други европейски държави (неспоменати в списъка, включително България) са отишли 210 239 бежанци. В Унгария – 191 348, в Словакия – 140 745, в Руската федерация – 99 300, в Молдова – 82 752, в Румъния – 82 062, и в Беларус – 453 бежанци.

От началото на войната в Украйна на всички български гранични пунктове са влезли над 43 000 украински граждани. Към момента в България са останали около 23 000 от тях, информират от МВР. Остава преустановено от румънска страна преминаването на хора и автомобили на граничните пунктове, съпределни на българските "Кайнарджа" и "Крушари". На границата с Гърция, Сърбия, Северна Македония и Турция трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове.
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.