17 Януари, 2026

Кадри на ГЕРБ ще управляват енергетиката с години

Кадри на ГЕРБ ще управляват енергетиката с години

Без да обявят публично резултатите от проведените през последните три месеца конкурси за нови шефове на държавните енергийни дружества, управляващите от ГЕРБ са пристъпили направо към назначенията. Така на 16 април, когато беше гласувана оставката на третия кабинет на Бойко Борисов, министърът на енергетиката Теменужка Петкова е издала решение за избора на ново ръководство на Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщава "Капитал".

Дружеството е ключово, тъй като оперативно ръководи цялата държавна енергетиката и най-големия холдинг в държавата. Начело на холдинга е избран доскорошният председател на енергийната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ Валентин Николов. Мандатът му, както и на останалите нови членове на съвета на директорите е 5 години и дори властта да се смени, отстраняването на който и да е от тях ще бъде изключително трудно. Причината е, че формално са назначени с конкурс и е нужно да се докаже, че човекът или не се справя с работата, или има влязла в сила присъда.

Междувременно старото ръководство на БЕХ, което пак е обвързано с ГЕРБ, е провело неприсъствено заседание на 19 април, на което е взело решение за новите имена в ръководството и на АЕЦ "Козлодуй". Преназначени са досегашният директор Наско Михов и заместникът му Александър Николов. Нови членове на съвета на директорите са бившият евродепутат от ГЕРБ Владимир Уручев, както и избраните през Агенцията за публичните предприятия и контрол Ива Николова (адвокат с 5 г. опит) и Илия Илиев, който е бивш член на партията на Яне Янев - РЗС, а по време на тройната коалиция е бил главен секретар на МВР.
Сподели:

Коментари (0)

Радостин Василев чака Радев да направи партия, иска да арестува Борисов и Пеевски

Радостин Василев чака Радев да направи партия, иска да арестува Борисов и Пеевски

"Ще искаме главният прокурор да излезе от съдебната власт и да стане част от изпълнителната власт. Ще искаме Нова конституция, Велико народно събрание.“

Партии и граждани учредяват Антикорупционно обединение за изборите 

Партии и граждани учредяват Антикорупционно обединение за изборите 

Националната среща стартира на 18 януари, от 16 часа в зала „Мусала“ на Интер Експо Център в София

Огнян Минчев:  Тръмп е еврофоб, има логика Европа сама да разговаря с Путин - иначе САЩ ще имат монопол

Огнян Минчев: Тръмп е еврофоб, има логика Европа сама да разговаря с Путин - иначе САЩ ще имат монопол

Европейските лидери не бива да се поддават на емоционална ескалация в отношенията с Вашингтон, защото има определени възможности, които могат да се използват при категорична позиция.