24 Февруари, 2026

Как ЕС спонсорира войната на Русия срещу Украйна

Как ЕС спонсорира войната на Русия срещу Украйна

Основните купувачи на руски енергийни ресурси са Германия, Холандия и Италия

От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна Русия е спечелила около 550 милиарда евро от износа на нефт, природен газ и въглища. Това показват данни на Center for Research on Energy and Clean Air (CREA)r, цитирани от украинската агенция УНИАН.

Средно Русия получава почти 900 милиона евро на ден, за да финансира своята агресия.

Най-големият купувач на природни ресурси от Русия за целия период от 24 февруари 2022 г. до 13 ноември 2023 г. е Европейският съюз. Общо страните от ЕС са платили на Русия 180 милиарда евро за всички изкопаеми горива, които са закупили през това време. От тях над 102 милиарда евро са платени за суров петрол, 74 милиарда за природен газ, а останалите за въглища.

В рамките на ЕС основните купувачи на руски енергийни ресурси са Германия (общо 28 милиарда евро), Холандия (18 милиарда) и Италия (17 милиарда).

Вторият най-голям купувач на руски въглеводороди след ЕС б Китай - над 143 млрд. евро. От тях за нефт 107 милиарда, за газ 17, за въглища 18 милиарда. Следват с голямо изоставане Индия (общо 64 милиарда), Турция (53 милиарда), Южна Корея (14 милиарда). Струва си да се отбележи, че динамиката на обществените поръчки се промени значително през последната година и половина. Ако Европа значително намали своите покупки, азиатските страни, напротив, ги увеличиха, макар и като цяло не толкова радикално, коментира Центърът за изследване на енергията и чистия въздух /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски към ЕС: Без ясна дата за членство, Путин ще блокира Украйна с десетилетия

Зеленски към ЕС: Без ясна дата за членство, Путин ще блокира Украйна с десетилетия

Украинският президент предупреди в Европейския парламент, че липсата на конкретен срок за присъединяване ще даде на Москва инструмент да разделя Европа и да спре разширяването на съюза

Осъдиха на 10 години затвор водача, убил семейство на Околовръстното в Пловдив

Осъдиха на 10 години затвор водача, убил семейство на Околовръстното в Пловдив

Процесът протече по процедурата за съкратено съдебно следствие, като подсъдимият признава изцяло вината си

Москва: Великобритания и Франция се готвят да въоръжат Украйна с атомна бомба

Москва: Великобритания и Франция се готвят да въоръжат Украйна с атомна бомба

Според Москва, тези "изключително опасни планове" на Лондон и Париж свидетелстват, че те губят "усещане за реалност"