5 Декември, 2025

Как харвардци и промяната паднаха в селския капан на БСП и ДС

Как харвардци и промяната паднаха в селския капан на БСП и ДС

Пътят към властта – дори и селската не винаги е постлан с рози. Показателни в това отношение са последните частични избори, в някои български села, които се проведоха миналата неделя, 27 февруари. Особено любопитна е битката в село Ветрен дол, община Септември. Там кмет на първи тур не беше избран и тази неделя ще стане ясен победителят.

Интересното е, че на балотажа отиват кандидатът на Републиканци за България Димитър Христосков и Александър Андреев подкрепен от „Продължаваме промяната“ и БСП. От състезанието отпадна човекът на управлявалата последните 12 години партия ГЕРБ. Като изключим стария и всеяден играч БСП във Ветрен дол реално сблъскват сили избраници на две съвсем нови формация – на бившият силов министър Цветан Цветанов и на настоящия премиер Кирил Петков. За сега човекът на Републиканци води убедително и се приема положително от хората в района. Опитът на Александър Андреев да се залепи вървежният етикет „Продължаваме промяната“ не се оказа твърде удачен. Първо заради притеснителната коалиция на харвардци, претендиращи, че са истинските носители на промяната с наследницата на БКП-БСП, която вместо да се реформира и социалдемократизира, все повече затъва в тресавището на неокомунистическата носталгия и демонстрира респект към путинизма. Освен това през годините на прехода БСП без съмнение си спечели славата на партията на застоя и ретроградното мислене, което е тотално несъвместимо дори с идеята за промяна.
Вторият проблем в случая е също толкова притеснителен - Александър Андреев се оказа

агент на ДС

Това сочат резултатите от проверката на Комисията по досиетата, която е проверявала кандидатите за кметове.

Александър Димитров Андреев е роден в Пловдив през 1962 година. Вербуван през 1980 г. с псевдоним „Пенев“, а е ръководен от о. р. Иван Баймаков. Структурите, в които е осъществявал сътрудничеството си Андреев, са: Управление 03, отдел 04, отделение 03 – ДС. Документи, въз основа на които е установена принадлежността му към органите по чл. 1, са: Картони обр. 4 – 4 бр.; рег. дневник; протокол № 1/ 12.02.1990 г. на ОУ - Пазарджик за унищожаване на лично дело ІА-1343 (Пз); писмо вх. №А 17974/20.08.1999 г. за унищожаване на дело ІР-428 (Пз); доклад на МВР рег. № RB202009-001-05/01-08-І-1880/ 22.10.2007 г.
Снет е от действащия оперативен отчет през 1982 г.

Едва ли обаче тази притеснителна информация е била изненада за екипа на Кирил Петков, защото Александър Андреев е обявяван от Комисията и с решение №18/ 25.10.2007 г. . Тогава пак е бил мераклия да стане кмет на с. Ветрен дол, но е бил издигнат от Земеделски съюз „Александър Стамболийски“.

В случая с агентурната принадлежност на Андреев няма разлика, дали става дума за кандидат за селски кмет или за народен представител, а за ценности, които политическите формация трябва да споделят, още повече, ако претендират, че са носители на нов морал и промяна.
Да застанеш не просто до БСП, но и до човек служил на ДС е не просто липса на политически принципи, но  и на ясна идеологическа платформа, каквато все още „Продължаваме промяната“ няма.
Все пак тази неделя решаващият глас е на избирателите, които ще покажат и дали подкрепят разминаването на претенции и реални действия.

Сподели:

Коментари (0)

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

Закопчаха 4-ма с наркотици и ножове, 3-ма от тях са били арестувани и за провокации на протеста

В колата са открити различни видове наркотици - марихуана, кокаин, амфетамини, кристали, както и таблетки ксанакс. Освен дрогата, у задържаните са намерени и ножове и боксове.

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Тристранката се събира на ключова среща за Бюджет 2026

Управляващи, синдикати и бизнес ще търсят формула, която да позволи актуализиране на план-сметката така, че да отрази интересите на всички страни

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

ПП-ДБ с вот на недоверие днес срещу правителството на Желязков

Другата седмица, когато се дебатира вотът, ще има още по-голям протест, заканиха се от коалицията. Мотото ще бъде: „Стига!  Достатъчно! Дайте шанс на бъдещето на България.“