21 Август, 2026

Как ще посрещне Румен Радев предложението депутатите да му подготвят международните срещи?

Как ще посрещне Румен Радев предложението депутатите да му подготвят международните срещи?
Огнян Минчев

Политологът Огнян Минчев коментира във Фейсбук предложението на Велизар Шаламанов от "Демократична България" депутатите да подготвят политическа рамка за международните срещи на Румен Радев. 

"Навлизаме в дълбока институционална криза. Очертава се да бъдем държава без стабилна изпълнителна власт за неопределен период от време в процеса на силно влошаване на международната стратегическа среда - включително в непосредствена близост до България. Предложението на Шаламанов е изключително необичайно - парламентът да подготвя рамка за международни срещи на президента. Но макар и необичайно, може да се окаже необходимо", коментира Огнян Минчев. 

"Румен Радев е президент, чиято международна дейност е силно ограничена в сравнение с тази на неговите предшественици. Инициативите на Радев във външната политика на България са спорадични и повърхностни. През юли предстои София да организира годишна среща на инициативата "Три морета", но ползи от това домакинство засега не се очертават. Международният образ на настоящия президент е силно натоварен с последователна лобистка дейност за "сваляне" на международните санкции от Русия - факт, който не способства за изграждане на българската позиция в набиращата днес скорост нова конфронтация между Запада и Москва. Шаламанов и колегите му могат да предложат някакъв формален дневен ред за международно участие на Радев. Как обаче самият президент ще посрещне подобно предложение и в каква степен ще го реализира - отговор на тези въпроси е твърде трудно да бъде даден", категоричен е политологът. 


Сподели:
Издирват две непълнолетни момичета от монтанско село, изчезнали преди 2 дена

Издирват две непълнолетни момичета от монтанско село, изчезнали преди 2 дена

По съобщение на близките, за последно едната от сестрите е била облечена с шарена риза, а другата е носела изцяло черни дрехи

Стоян Стоянов стана директор на ОДМВР – Плевен

Стоян Стоянов стана директор на ОДМВР – Плевен

„Гражданите на Плевен заслужават да се чувстват спокойни. Трябва да сме рамо до рамо в борбата с престъпността“, заяви прокурор Радоев

Кирил Петков: : Арогантността на Иво Христов е просто евтин PR фокус

Кирил Петков: : Арогантността на Иво Христов е просто евтин PR фокус

Новосибирск победи Париж в главата на вицепремиера Иво Христов, за да скрие гафовете на кабинета на "Прогресивна България"

Коментари (0)