24 Ноември, 2024

Каква ще е съдбата на Борисов, Нинова, Манолова и Радев?

Каква ще е съдбата на Борисов, Нинова, Манолова и Радев?

Първан Симеонов

"В БСП няма разцепление, а ронене. Навремето в ранното СДС това се наричаше люспене. По-скоро ми се струва, че гласовете, които събраха Жаблянов и Янков на вътрешните избори, показаха, че тяхното отдръпване от БСП и парламентарната група няма да нанесе огромна щета, тъй като те нямат някаква грамадна подкрепа. Има имиджова щета и тя е несъмнена, защото това идва няколко дни след като беше провъзгласена сериозната победа на Нинова, която рестартира енергията в БСП. По-важно е дали Корнелия Нинова, която получи много сериозен вот на доверие, си е взела поука от грешките от последните месеци и години", коментира социологът Първан Симеонов пред "Стандарт". 

"Основната грешка на Корнелия Нинова - от месеци и години, е свързана с тази непримиримост, която понякога я изолира, и както се вижда понякога отблъсква хора. Тази непримиримост, колкото беше добра в началото, когато партията беше в летаргия при Михаил Миков, толкова може да се окаже проблем по-късно, когато партията трябва да покаже гъвкавост и възможност да работи с други политически сили. Защото по всичко личи, че се очертават партии с много различен профил да се опитат да застанат срещу ГЕРБ в някаква идея за реформаторско мнозинство, както се казваше пак едно време. В такива условия БСП ще трябва да създава мрежи, а не да се самоогражда от другите. Нинова трябва да си спомни грешките, които направи на последните избори, когато БСП не успя ефективно да създаде мрежи, а по-скоро се самоизолира в някакви моменти", каза още Първан Симеонов.

"По-скоро, не че БСП има някакъв грамаден ресурс за спечелване на изборите, ГЕРБ има така да се каже целия ресурс за загубване на изборите. Не че БСП е скочила над ГЕРБ. Просто ГЕРБ слезе на нивата на БСП. Между другото трябва постоянно да си напомняме едно много важно обстоятелство, отчетено от всички изследователски агенции – след началото на протестите спадна подкрепата за ГЕРБ, но също толкова спадна и подкрепата за БСП, така че явно БСП е разпознавана от голяма част от обществото като елемент от статуквото. Съответно хората тръгнаха да търсят не БСП, а Слави Трифонов, Демократична България, Мая Манолова или просто казват, че няма да гласуват. Отвръщайки поглед от двете големи партии ГЕРБ и БСП, те тръгват да търсят средни опции, трети опции. Това трябва да е сигнална лампа за БСП. Иначе потенциал за спечелване има, но не бива да се подценява и потенциала на ГЕРБ за спечелване, което се изразява в това, че те държат администрацията и парите. Две доста мощни предизборни оръжия", допълни социологът. 

"Мая Манолова, Движение България на гражданите, Волт, партията на Татяна Дончева имат шансове за парламента. По всичко личи, че сега са на ръба за влизане. Те трябва да покажат дали могат да изграждат политически мрежи. Опитват се да направят сбор от различни граждански, политически и какви ли не елементи, който да е базиран на енергията от протестите. Единият вариант е това да е ефективна протестна мрежа, която наистина да се харесва и на леви, и на десни, и да стане спойка за едно очертаващо се потенциално мнозинство на леви и десни, което да елиминира ГЕРБ от властта след изборите. Вторият вариант е това да се окаже просто механичен сбор, който не сработва. Все пак влияние идва от това, че Мая Манолова загуби изборите за кмет и това до някъде намалява нейното обаяние. Ние българите не обичаме загубилите. По принцип в политиката е така, загубата е порок. Тук има един съществен въпрос и той е какво ще става с Отровното трио. Преди една година Отровното трио подкрепи Мая Манолова и даде възможност да се направи точно такава ляво-дясна амалгама, която да подпомогне на втори тур Манолова, а пък бесепари гласуваха за районните кметове на Демократична България. Сега въпросът е Отровното трио какво ще прави, дали пак няма да отиде към Манолова, но да видим. Предполагам, че това е дилема за всички тях в момента", посочи Първан Симеонов.

"Отровното трио ще трябва нещо да прави, защото акумулира очаквания. В същото време е в тежка ситуация - ако направи проект, това вече не е протест и много хора ще кажат: „За това ли беше всичко?“. Ако не направи проект и няма оставка, оставя енергията да изтече. Това също не е окей. Затова решението пред тях ще бъде нелеко. И пак казвам, голямата питанка е дали триото ще ходи при Манолова", каза още социологът.

Политическата ситуация не се променя много, зацикля, повтаря се даже леко досадно. Случи се следното, най-общо казано, двете основни партии загубиха почва под краката, а хората започнаха да търсят трети опции, както стана дума. Президентът Румен Радев лидира тези процеси на синхронизация на опозициите. Това е една от големите новини - всички опозиции у нас се синхронизираха. Опозиции, които преди действаха различно, трудно намираха общ език помежду си, сега звучат почти еднакво - сини,  червени, Славитрифоновистите. Едното течение е прозападно либерално синьо, другото течение е произточно носталгично червено и винаги има едно течение, което казва: „И едните, и другите са маскари, давайте да ги махаме всички“. Тези три течения се синхронизираха и една от фигурите, която спешно ги синхронизира освен Слави Трифонов е президентът Румен Радев, най-високорейтинговата политическа фигура в страната. Борисов изтърва момента за бърза и хитра оставка и му остава сега да играе другия вариант – игра на нерви, игра на изтощение, игра на чест, в която ще се опита да удържи, засега успява, и да развие силен финален спринт с активна кампания в страната и с раздаване на пари. Този път ще му е малко по-трудно, защото като че ли откъм Европа се сгъстяват облаците. От друга страна протестът си е взел поуките от 2013 г., когато започна такъв ежедневен протест и не доведе до нещо. Този протест сега започна да се изтощава, но реши да измисли креативни форми и реши да протестира не всеки ден, а на седмица, 10 дни. Протестът най-вероятно ще продължи, но за него има едно много неприятно обстоятелство – идват избори, и ако няма оставка, протестът ще трябва да решава в какво да се трансформира. А когато един протест тръгва да се трансформира в политически проект, той донякъде губи основание. Президентът Румен Радев, разбира се, ще поддържа линията, че това правителство трябва да си ходи. Тук прогнозите са много трудни, възможно е правителството да удържи и целия мандат. Във всеки случай положението е крехко. Виждате и колко лесни са грешките, дали реторични в стил Караянчева, дали политически, дали от Европа ще дойде нещо, дали някой нов запис, някое ново разкритие. Положението на Борисов е да го кажем така: във физиката има такива едни материи, които са твърди, но са крехки, тоест положението му е твърдо, но не е устойчиво. По всичко личи, че ще се опитва да поостане, не се знае дали ще издържи. Пък и неговите нерви може да го посъветват още утре да си ходи", каза още Първан Симеонов.

"В момента управлението се подкрепя от около 20%. От аритметична гледна точка президентът Румен Радев е на силната страна – защото има повече подкрепа. Най-интересно за мен е какво ще е продължението на политическата кариера на Радев. Дали ще се опитва по някакъв начин оперативно да се намесва в политическите процеси, той каза, че няма да прави партия и наистина това звучи логично. По-логично е той да е патрон на една мрежа от политически формации, на това реформаторско мнозинство, както го нарекох. Радев го отрече, но аз лично си мисля, че един проект на президента отива отвъд това просто да се направи партия или движение, поредното. Според мен идеята е тук е по-скоро Румен Радев да е гарант на тази амалгама, която сега се сформира. Тази амалгама вероятно ще се опита да поиска доверие от българското общество за управленския мандат след следващите избори. Ако можеш да синхронизираш сини, червени и Слави Трифонов, това е далеч по-голям успех, от това да си направил поредната партия, с която да си разцепил допълнително БСП, например. Разбира се, в политиката едно от най-ценните качества е смелостта и в някакъв момент може и да рискува, излизайки по-директно на терена, но явно той отчита, че този момент не е дошъл", коментира социологът. 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас