24 Ноември, 2024

Какво означава "великодушното" включване на "Газпром" в Трансадриатическия газопровод?

Какво означава "великодушното" включване на "Газпром" в Трансадриатическия газопровод?

В края на на януари по време на енергийна конференция във Виена зам.-ръководителят на „Газпром“ Александър Медведев коментира възможностите, които би дал Трансадриатическият газопровод (TAP) на руския гигант. Тогава от компанията оператор на проекта заявиха, че са отворени за всички потенциални доставчици.

Какво обаче ще означава за европейската енергетика намесата на Москва в този проект, коментира EurActiv. Заявлението на „Газпром“ звучи притеснително за Брюксел.

„Това би било абсолютно обратното на това, което сме договори досега“, коментира източник на изданието.

TAP е част от силно подкрепяния от Европейската комисия проект за Южен газов коридор, чиято цел е именно диверсификация на газовите доставки от Русия. Плановете предвиждат по тръбите да тече газ от Каспийския регион.

От „Газпром“ питат дали Азербайджан ще може да запълни капацитета на Южния газов коридор и великодушно предлагат да се включат в проекта, „за да не стоят празни тръбите“.

По този начин обаче компанията ще затвърди своята доминация по отношение на доставките на газ, особено в страните от Централна и Източна Европа. Някои от тях (включително България – б.ред.) са изцяло зависими от един доставчик на газ - „Газпром“, а суровината пристига по едно единствено трасе.

Чисто технически Русия може лесно да се включи в TAP – чрез „Турски поток“. Проектът предвижда изграждането на засега две тръби по дъното на Черно море. Едната от тях може да се насочи към Европа чрез хъб на границата между Турция и Гърция.

ТАР преминава през територията на Гърция и Албания към южните брегове на Италия. Преди това обаче се свързва с другата част от Южния газов коридор – Трансанадолския газопровод (TANAP), който преминава през Турция.

С проекти като разширението на „Северен поток“ и „Турски поток“ Москва се опитва да запази своя пазарен дял в Европа.

"Газпром" внимателно анализира потенциалните конкуренти и вече призна, че в близко бъдеще втечненият газ от САЩ може да се окаже заплаха за нея. В допълнение несигурност могат да внесат и плановете за добив на газ от Средиземно море и богатите находища, открити в региона.

Москва вече направи ход на газовата карта там с участието на „Роснефт“ в разработването на едно от най-перспективните находища в Средиземно море – Зохр.

Сподели: