27 Април, 2025

Калас: Външните министри от ЕС ще обсъдят отмяна на санкциите срещу Сирия

Калас: Външните министри от ЕС ще обсъдят отмяна на санкциите срещу Сирия

Кая Калас, снимка: архив

По думите на Калас, всяко решение на ЕС за смекчаване на санкциите ще бъде обусловено от курса на новото сирийско правителство

Министрите на външните работи на страните от Европейския съюз ще се срещнат в Брюксел в края на месеца, за да обсъдят дали да бъдат отменени санкциите срещу Сирия, заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас, цитирана от Ройтерс и Дарик.

Тя пристигна в саудитската столица Рияд за среща на висши дипломати от близкоизточни и западни държави с новия сирийски външен министър Асад Хасан аш Шибани.

Външните министри от ЕС ще се съберат в Брюксел на 27 януари в опит да вземат решение как общността може да облекчи санкциите срещу Сирия, поясни Калас.

След продължила 13 години гражданска война дългогодишният сирийски диктатор Башар Асад беше свален от власт с мълниеносна офанзива на въстаници, водени от групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ), в началото на миналия месец. След свалянето на режима ХТШ състави временно правителство в Дамаск.

По думите на Калас, всяко решение на ЕС за смекчаване на санкциите ще бъде обусловено от курса на новото сирийско правителство, който трябва да включва „различни обществени групи“, сред които жените, както „и да изключи радикализация“.

„Работим така, че дотогава наистина да може да вземем решение по този въпрос“, отбеляза тя пред журналисти в саудитската столица.

Днешната конференция - първата по рода си подобна среща на западни и регионални лидери след свалянето на Асад - се провежда в момент, когато новите управляващи в Дамаск призовават Запада да отмени санкциите, за да подпомогне по-свободния приток на международно финансиране в Сирия, отбелязва Ройтерс.

Сподели:

Коментари (0)

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Основната причина, поради която Русия се стреми да забрани на Украйна да се присъедини към Алианса, съвсем не е страхът от офанзива на НАТО от украинска територия

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще продължат да ни заблуждават - и нас, и света", казват хората в Източна Украйна

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

Той се намира в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим, където Светият отец поиска да бъде погребан