18 Март, 2026

Канада предостави $1,5 милиарда на Украйна, предстои изпращането на дронове SkyRanger R70

Канада предостави $1,5 милиарда на Украйна, предстои изпращането на дронове SkyRanger R70

Денис Шмигал

„Канада предостави на Украйна 1,5 милиарда щатски долара, които ще бъдат използвани за финансиране на бюджетния дефицит, включително за социално подпомагане“.

Това написа украинският премиер Денис Шмигал в социалната мрежа X.

Според Шмигал от началото на пълномащабната инвазия на Русия Канада е отпуснала на Украйна финансова помощ в размер на почти 5,19 млрд. долара.

"Благодарни сме на канадския народ и правителство, които остават наши надеждни съюзници в тези трудни времена", написа украинският министър-председател.

По-рано Канада обеща близо 30 млн. долара за инициативата на Чешката република за снабдяване на Украйна с артилерийски снаряди, които са изключително важен потенциал за Украйна, тъй като страната е изправена пред критичен недостиг на боеприпаси, а помощта за Киев от САЩ в размер на 60 млрд. долара остава блокирана в Конгреса.

През март Канада също така официално се присъедини към ръководената от Латвия и Великобритания коалиция на безпилотните самолети, като допълнително дари на Украйна над 100 специализирани камери за безпилотни самолети канадско производство от L3 Wescam. Преди това канадският министър на отбраната Бил Блеър заяви, че Канада ще достави на Украйна над 800 многоцелеви дрона SkyRanger R70./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Израел развърза ръцете на армията: „Убивайте всеки ирански лидер“

Израел развърза ръцете на армията: „Убивайте всеки ирански лидер“

Министърът на отбраната Израел Кац обяви, че армията може да ликвидира висши ирански служители без допълнително одобрение

Украйна и Великобритания създават отбранителен съюз

Украйна и Великобритания създават отбранителен съюз

„Ето логическото продължение на нашите предишни договорености: Споразумение за стогодишно партньорство и Споразумение за безопасност между Украйна и Великобритания." Украйна ще споделя боен опит и технологии, а Великобритания – инвестиции за отбрана.

Бечирович към Калас: Разширяването на ЕС е стратегически инструмент за укрепване на сигурността

Бечирович към Калас: Разширяването на ЕС е стратегически инструмент за укрепване на сигурността

Върховният представител на ЕС Кая Калас от своя страна повтори силната подкрепа на ЕС за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на БиХ, както и за нейния европейски път