2 Юли, 2026

Канада с нови санкции срещу руски олигарси, един от тях е Абрамович

Канада с нови санкции срещу руски олигарси, един от тях е Абрамович
Джъстин Трюдо

Сред тях са лица, свързани с отбраната и кръга на Путин, съучастници в решението му да нахлуе в Украйна

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо заяви в петък, че страната му налага нови санкции на руски олигарси, включително Роман Абрамович, като наказание за инвазията на президента Владимир Путин в Украйна.

В речта си във Варшава в края на своето европейско турне Трюдо заяви, че на милиардера, собственик на футболния клуб "Челси", и на още четири лица "ще бъде забранено да сключват сделки в Канада, а активите им ще бъдат замразени".

Канада е втората страна, която налага санкции на Абрамович, след като Великобритания направи това в четвъртък.

Абрамович притежава акции и в британската мултинационална компания Evraz, която наред с другото управлява стоманодобивни заводи в Канада.

Трюдо заяви, че Канада налага санкции на 32 юридически лица, работещи в руския отбранителен сектор, и на петима настоящи или бивши руски висши служители "и сътрудници на режима, които са съучастници в избора на президента Путин да нахлуе в мирна и суверенна страна". Сред тях е и Абрамович.

Това са последните от поредицата канадски санкции срещу Русия след началото на инвазията на 24 февруари.

По време на посещението си в Полша Трюдо обяви също така отпускането на 50 млн. канадски долара (40 млн. щ.д.) хуманитарна помощ за Украйна и 117 млн. канадски долара за програма за приемане на украински бежанци. /БГНЕС, АФП
Сподели:
НАТО планира да замени самолетите "АУАКС" с аналог на шведската компания СААБ

НАТО планира да замени самолетите "АУАКС" с аналог на шведската компания СААБ

Това решение може да постави на изпитание напрегнатите отношения Доналд Тръмп, който настоява съюзниците да купуват американски оръжия

В някои региони на Русия бензинът вече е по-скъп, отколкото в САЩ и Европа

В някои региони на Русия бензинът вече е по-скъп, отколкото в САЩ и Европа

По данни на Росстат цените на АИ-92 в Крим и Севастопол вече също надхвърлят американските – съответно 81,08 и 97,95 рубли за литър (1,04 и 1,26 долара).

Сърбия купува за армията си китайската ПВО система HQ-9

Сърбия купува за армията си китайската ПВО система HQ-9

Системата може да прехваща самолети, безпилотни летателни апарати и боеприпаси с висока точност

Коментари (0)