27 Юни, 2026

Кандидат за шеф на "Булгартрансгаз" избухна: Опаковани неграмотници

Кандидат за шеф на "Булгартрансгаз" избухна: Опаковани неграмотници

Скандалът с назначенията и наместванията по бордове на държавни фирми се разраства. Поредния "пирон" в ковчега на "честните" състезания за постовете заби Ромен Кишкин, който участва в конкурса за директори на стратегическото предприятие "Булгартрансгаз" (БТГ), пише "Сега". Комисията обаче го отстрани още на първия етап -  тъй като не отговарял на изискванията за образование. В същото време  журито безпроблемно класира за втория кръг Делян Димитров, в чиято биография има доста бели петна и не се вижда особена експертиза в газовия сектор, но пък е известен с това, че е съпруг на бившата пиарка на Бойко Борисов Севделина Арнаудова и че е от хасковския приятелски кръг на бившия и настоящ депутат от ГЕРБ Делян Добрев.  

Днес Ромен Кишкин изпрати емоционално писмо до  редакцията на изданието, за да опровергае "мотива" на комисията за отстраняването му -  липса на подходяща диплома, т.е. на експертиза: 

"Не мога да се сетя кой неграмотник (олигофрен)  от ръководството на уважавания от мен независим газов оператор „БТГ“ е казал тези лъжи. Силна е думата олигофрен , но извинете ме, той е „опакован олигофрен“, не обикновен. За Ваше сведение аз притежавам изискуемите документи за конкурса, имам по-голям ценз от тримата класирани( взети заедно) и над 28 години в управлението на газовата индустрия в България", твърди в писмото си посеченият кандидат. 

Кишкин има основания да се гневи и обижда. Той е възпитаник на СУ "Св. Климент Охридски", специалност "физика", има над 2 десетилетия трудов стаж в "Булгартрансгаз", като при това е заемал ключови постове като началник на "Главно диспечерско управление". Бил е лектор в мaгистърската програма „Eнepгийни naзapu u ycлyги" в Cmonaнckuя фakyлmem на СУ. На този фон наистина е странна преценката на конкурсната комисия, че дългогодишният главен диспечер на националната газопреносна мрежа не е достатъчно вещ за член на управителния съвет.

"Присъдата" на комисията, произнесена на 13 април, е качена на сайта на "Булгартрансгаз" ЕАД и изглежда така:

Допуснати кандидати до писмената част в конкурса за избор на членове на Управителния съвет: 

1. Владимир Асенов Малинов;
2. Делян Валентинов Димитров;
3. Дарина Христова Колева;

 Недопуснат кандидат:
1. Ромен Томов Кишкин.

Кандидатът не отговаря на изискването по т.1 от критериите за подбор, а именно: да има висше образование, образователно-квалификационна степен „магистър" в една от следните професионални области: „Социални, стопански и правни науки" или „Технически науки" или „Хуманитарни науки“, съгласно Класификатор на областите на висше образование и професионалните направления, с професионално направление - икономика, финанси, счетоводство и контрол, право, енергетика, строителство, инженерство и други."

Както се вижда черно на бяло на сайта на газовия монополист, изискванията към кандидатите за образование и професионално направление са в твърде широк диапазон. Така и не става ясно защо комисията е сметнала, че Ромен Кишкин не покрива "високите" критерии.

"Какво значи „и други“ за конкурс, който избира мениджмънт на водещ отрасъл (енергетика) в държава - член на ЕС?!", диви се в писмото самият Кишкин. 

Сподели:
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"

Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"

Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване

 Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната

Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната

В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона

За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"

За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"

Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.

Коментари (0)