Калас към Рубио: Моята страна е на 2-о място по свобода на словото - критикуват ни САЩ, които са на 58-о
„Всеки път, когато чувам да критикуват Европа – сега това е много модерно – се замислям каква е алтернативата"
След речта на държавния секретар на САЩ Марко Рубио в Мюнхен, върховният представител на ЕС по външните работи Кая Калас констатира, че да се критикува Европа е станало „много модерно“.
Тя коментира темата по време на дискусия в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, която приключи вчера. Събитието беше излъчено от организаторите в YouTube.
В изказването си Рубио призова Европа да помогне за спасяването на западната цивилизация. Той нарече САЩ „дете на Европа“ и заяви, че съдбата им „е и винаги ще бъде свързана с Европа“, предаде Euronews.
По време на дискусията Калас отбеляза, че речта на американския държавен секретар съдържа послания както за ЕС, така и за американските избиратели.
„Всеки път, когато чувам да критикуват Европа – сега това е много модерно – се замислям каква е алтернативата и наистина имам предвид всичко най-добро, което сме получили от Европа. (...) Защото ние представляваме висши ценности – те си остават такива.“ – посочи върховният представител на ЕС.
Калас сподели, че ѝ е трудно да приеме обвиненията срещу Европейския съюз.
„Знаете ли, идвам от страна, която е на второ място в световната класация за свободата на медиите (Естония) и чувам критики за свободата на медиите от страна, заемаща 58-о място (САЩ). Това е интересно!“ – отбеляза Кая Калас, цитирана от Гордон.
Превод: Faktor
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски