19 Януари, 2026

Кая Калас: Да не влизаме в руските капани при преговорите за мир в Украйна

Кая Калас: Да не влизаме в руските капани при преговорите за мир в Украйна

Кая Калас, снимка: EPA/BGNES

Москва само се преструва, че иска мирни преговори, докато върху Украйна се упражнява нарастващ натиск „защото иначе Русия няма да седне на масата“. Така се създава изходна позиция, при която Киев вече е направил отстъпки, а Русия – не.

Върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас предупреди, че демократичният свят не бива да влиза в руските капани при мирните преговори за Украйна.

Отговаряйки на въпроси на евродепутати в Брюксел, Кая Калас предупреди, че някои европейски държави допускат именно тази грешка в опит да стигнат до споразумение на всяка цена под натиска на САЩ.

По думите ѝ Москва само се преструва, че иска мирни преговори, докато върху Украйна се упражнява нарастващ натиск „защото иначе Русия няма да седне на масата“.
Така се създава изходна позиция, при която Киев вече е направил отстъпки, а Русия – не, „и тази изходна позиция може да става само по-лоша“.

„Затова отстояваме много ясна позиция – не бива да попадаме в тези капани и имаме конкретни условия, които искаме да видим“ от страна на Русия, преди да започнат преговори, заяви Калас, цитирана от „Гардиън“.

Тя отново подчерта, че европейците трябва да проявят повече увереност, тъй като „за да проработи какъвто и да е мирен план, той се нуждае от европейците“.

„Може да бъде договорено каквото и да е, но ако европейците или украинците не го приемат, то просто няма как да функционира“, категорична е тя. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

The Atlantic: Мегаломанията на Тръмп превръща САЩ от световен лидер в международен изгнаник 

The Atlantic: Мегаломанията на Тръмп превръща САЩ от световен лидер в международен изгнаник 

Американската мощ, която поддържаше световния ред през последните 80 години, сега ще бъде използвана за неговото разрушаване, твърди изданието.

Отказаха поканата към американски пратеник за състезание с кучешки впрягове в Гренландия

Отказаха поканата към американски пратеник за състезание с кучешки впрягове в Гренландия

Джеф Ландри е бил поканен да присъства на надпреварата от частен гренландски туроператор – покана, която федерацията KNQK по-рано определи като „напълно неподходяща“

Зеленски: Русия е взела на прицел инфраструктура на атомните електроцентрали

Зеленски: Русия е взела на прицел инфраструктура на атомните електроцентрали

Москва провежда разузнаване на украинските ядрени съоръжения и подготвя нови енергийни удари, заяви украинския президент. „Разполагаме с данни за обектите, върху които Русия е провела разузнаване в подготовка за удари."