ДПС знаят, че сделката за ЧЕЗ е станала по времето на тяхното правителство
Думите на премиера Бойко Борисов за сценарий за сваляне на правителството бяха откровени. Аз го познавам добре, знам кога е директен и откровен.... Опозицията и този път се опита да използва скандала с ЧЕЗ, за който правителството няма никаква вина. Премиерът е ядосан с основание, той вчера разговаря пред мен с чешкия си колега с молба за информация, която впоследствие оповести. Това заяви вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов в "Здравей, България" на Нова телевизия, коментирайки скандала с продажбата на българските активи на чешката компания. Той всячески избягваше въпросите за руската връзка, а и водещите не бяха особено настоятелни в тази посока.
"ДПС знаят, че сделката за ЧЕЗ е станала по времето на тяхното правителство. Ти си продал 67 процента от дружеството, оставил си на държавата 33 процента. Блокиращата квота е 34 процента. 33 процента е точно, колкото да не може държавата да контролира нещата и да си получава дивидентите, защото години наред тези фирми, които купиха енергоразпределителната мрежа, обясняваха, че разходите им са равни на приходите", каза още той.
Продажбата на ЕРП е станала буквално дни преди правителството на Сакскобурготски да си отиде и е било ясно "че продаваш кон за кокошка". За каква приватизация говорим, когато продаваш държавно енергоразпределително дружество на държавна компания, коментира още вчера министърът на отбраната и добави, че още тогава е предупреждавал, че това ще доведе до вдигане на цените на тока.
"Всички знаят, включително и БСП, че това с ЧЕЗ се случва заради празни закона за енергетиката. Държава няма никакви механизми да спре продажбата на което и да е стратегическо дружество, касаещо националната сигурност", категоричен беше той. Финансовото разузнаване се опитва да събира информация по случая, твърди той.
Ако не променим закона за енергетиката тази сделка не може да бъде спряна. Много е спорно дали КЕВР може да откаже да даде лиценз на новия купувач, по-скоро не може. Не искам да коментирам фирмата-купувач преди да излязат резултатите от проверките на ДАНС, финансовото разузнаване, но съм притеснен", призна той.
Работата на всяка опозиция е да цака правителството, смята Каракачанов.
"Не споделям крайно либералното мислене, че всичко е частно, държавата да не запази нищо", заяви той.
Още от България
Посолството ни в Скопие: Настоятелно молим да не се блокират пътища на границата
"Интересът на нашата държава изисква да бъдем отворени към своите югозападни съседи, да провокираме запознаването им със съвременната българска култура, да насърчаваме контактите"
Депутат на Радев с несравним цинизъм: Санкциите срещу патриарх Кирил нападат самото православие
Народният представител от „Прогресивна България“ Димитър Петров участва в предаването „Лице в лице“ по bTV , за да коментира подлата "позиция на България" по новия, 21-и пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия
Вили Лилков: Радев лицемерничи - Кирил не е духовник, а агент на КГБ, благослови войната срещу Украйна
"Позициите, които заема Румен Радев не са изненада за мен, но дали са изненадани онези, които преди изборите искаха време, за да видят "накъде ще тръгне Прогресивна България", дали им трябва още време да осъзнаят на кого наивно дадоха властта и дали разбират накъде ни води русофилската кохорта на Радев?"