16 Януари, 2026

Караянчева: Има голям потенциал за развитие на отношенията между България и Китай

Караянчева: Има голям потенциал за развитие на отношенията между България и Китай

Снимка: НС

България с удоволствие ще бъде домакин на срещата на "16+1" през следващата година

Председателят на парламента Цвета Караянчева и заместник-председателят на Китайския народен политически консултативен съвет Чън Юан са обсъдили развитието и задълбочаването на отношенията между България и Китай в сферите на инфраструктурата, науката, технологиите, културата и туризма. Това съобщиха от пресслужбата на Народното събрание. 

"Има голям потенциал за развитие на отношенията между България и Китай", е казала Караянчева. Тя е заявила още, че се полагат усилия да бъде облекчена процедурата за предоставяне на визи за китайски граждани, които желаят да посетят България като туристи.

Председателят на Народното събрание посочи, че подкрепяме и активно участваме в инициативите на Китай "Един пояс, един път" и "16+1" за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа. 
Караянчева е заявила, че България с удоволствие ще бъде домакин на срещата на "16+1" през следващата година.

За Китай приоритет е развитието на сътрудничеството с държавите от Централна и Източна Европа, е подчертал Чен Юан. Разчитаме на България и очакваме нейната помощ за това, както и за още по-успешното сътрудничество между Китай и ЕС, отбелязал той. Желанието на Китай е двустранният диалог с България да бъде още по-активен в сферите на икономиката, културата, образованието и науката, защото той е в интерес на двата приятелски народа, е допълнил Чен Юан. По думите му Китай оценява усилията, положени от България, за улесняване на китайските туристи, които искат на посетят България.

Сподели:

Коментари (0)

Държавата с нов реверанс към Данийл: Иска БПЦ да няма данъци върху имотите

Държавата с нов реверанс към Данийл: Иска БПЦ да няма данъци върху имотите

За да бъдат подпомогнати финансово се предвижда всички вероизповедания да получат данъчни облекчения

Желязков призова за конституционна процедура без шоу спектакъл и бързи избори

Желязков призова за конституционна процедура без шоу спектакъл и бързи избори

„Важно е при постигнатия консенсус да отидем колкото се може по-скоро на избори, за да не похабяваме обществените очаквания с различни процедурни моменти."

Пожарът с 3 загинали жени в София: Какво казаха експертите

Пожарът с 3 загинали жени в София: Какво казаха експертите

При влизането си във входа в блок номер 5 на столичния квартал "Свобода" пожарникарите намират телата на три загинали жени, които не са били в горящия апартамент