Чичо доктор
Кардиолог: Коронавирусът обърква цялата имунна система, има директен ефект върху сърцето
По-малко инфаркти в коронакризата спрямо първата половина на 2019-а отчита Националният център по обществено здрави и анализи. Тази година в болниците има със 709 по-малко случая на остър инфаркт на миокарда. В сравнение с миналата година, по-малък е и броят на починалите от инфаркт в болницата – с 84.
„Статистика като тази се наблюдава не само у нас, а по целия свят. Първите държави, които я отбелязаха, бяха Китай и Италия, като най-засегнати от коронавируса. В Италия имаше проучване, където за първите 40 дни на епидемията случаите на инфаркт са с 40% по-малко. Такъв бе и процентът в Англия”. Това заяви в студиото на „Събуди се” по Нова телевизия кардиологът д-р Павел Николов от Александровска болница.
Той добави, че има и друга интересна статистика от Италия. Пациентите със сърдечен арест, регистриран извън болнични заведения, са били с почти 60% повече.
„В световен мащаб средно около 30% от пациентите с COVID-19 имат придружаващо сърдечно-съдово заболяване. Опитваме се да обърнем внимание, че тази група от хора са най-уязвимата група и при тях е много по-вероятно да има усложнения”, обясни д-р Николов.
Според специалиста много често хора, които нямат типичните симптоми на коронавируса и постъпват в болница със сърдечни проблеми, се оказват болни именно от COVID-19.
Коронавирусът обърква цялата имунна система. Има статистика, която показва, че пациентът няма задух или температура, но е поразен директно с остър коронарен синдром, обясни още д-р Николов.
"Това не са просто цифри. Имаме прекрасни мерки, които, ако се спазват, нещата ще тръгнат в правилна посока. Докато не се измисли ваксина, няма да има нещо друго, което да ни помогне", каза специалистът.
"Апелирам да носим маска, да слагаме ръкавици, когато се налага и задължително дезинфектант", добави още той.
И подчерта: Важна е и дистанцията.
„Ние имаме една типична черта – българинът чака да му мине. Наблюдава се обаче една положителна статистика, че все повече хора започват да търсят лекар, не само при нужда, но и за профилактика”, добави д-р Николов.„Ние имаме една типична черта – българинът чака да му мине. Наблюдава се обаче една положителна статистика, че все повече хора започват да търсят лекар, не само при нужда, но и за профилактика”, добави д-р Николов.
Фактор
„Статистика като тази се наблюдава не само у нас, а по целия свят. Първите държави, които я отбелязаха, бяха Китай и Италия, като най-засегнати от коронавируса. В Италия имаше проучване, където за първите 40 дни на епидемията случаите на инфаркт са с 40% по-малко. Такъв бе и процентът в Англия”. Това заяви в студиото на „Събуди се” по Нова телевизия кардиологът д-р Павел Николов от Александровска болница.
Той добави, че има и друга интересна статистика от Италия. Пациентите със сърдечен арест, регистриран извън болнични заведения, са били с почти 60% повече.
„В световен мащаб средно около 30% от пациентите с COVID-19 имат придружаващо сърдечно-съдово заболяване. Опитваме се да обърнем внимание, че тази група от хора са най-уязвимата група и при тях е много по-вероятно да има усложнения”, обясни д-р Николов.
Според специалиста много често хора, които нямат типичните симптоми на коронавируса и постъпват в болница със сърдечни проблеми, се оказват болни именно от COVID-19.
Коронавирусът обърква цялата имунна система. Има статистика, която показва, че пациентът няма задух или температура, но е поразен директно с остър коронарен синдром, обясни още д-р Николов.
"Това не са просто цифри. Имаме прекрасни мерки, които, ако се спазват, нещата ще тръгнат в правилна посока. Докато не се измисли ваксина, няма да има нещо друго, което да ни помогне", каза специалистът.
"Апелирам да носим маска, да слагаме ръкавици, когато се налага и задължително дезинфектант", добави още той.
И подчерта: Важна е и дистанцията.
„Ние имаме една типична черта – българинът чака да му мине. Наблюдава се обаче една положителна статистика, че все повече хора започват да търсят лекар, не само при нужда, но и за профилактика”, добави д-р Николов.„Ние имаме една типична черта – българинът чака да му мине. Наблюдава се обаче една положителна статистика, че все повече хора започват да търсят лекар, не само при нужда, но и за профилактика”, добави д-р Николов.
Още от Чичо доктор
За първи път в България: Оперираха "пеперудено дете" в болница „Пирогов“
Интервенцията е осъществена съвместно от екипа на Клиниката по изгаряне и пластично-възстановителна хирургия на лечебното заведение и доц. д-р Пейдж Фокс от Stanford Medicine (САЩ), с партньорството на пациентската организация ЕБ ДЕБРА България
Лекари в шах: Мащабно проучване отрече чудодейния ефект на витамин D и калция
Голямо изследване поставя под съмнение ползите от калция и витамин D за предотвратяване на счупванията при падане, като рискът от фрактури почти не се различава от този при хора, които не са приемали никакви добавки
Витилиго: милиони хора го имат, но малцина знаят истината за заболяването
Диагнозата се поставя сравнително лесно от специалистите по кожни болести чрез т.нар. лампа на Ууд, но лечението е продължително и трудно, по-често не води до пълно излекуване