9 Април, 2026

Къса памет: Изпълнителен директор на фалиралата КТБ не помни от колко члена бил УС

Къса памет: Изпълнителен директор на фалиралата КТБ не помни от колко члена бил УС

Орлин Русев

Един от първите задържани през 2014 г. около КТБ - Орлин Русев, днес  бе разпитан по делото за фалиралата банка в Специализирания съд. Както е известно, Русев се превърна от обвиняем в основен свидетел на прокуратурата, а разпитът му тече вече в няколко съдебни заседания.

Днес Русев отговаря на бившия си колега Георги Христов, който обаче е "от другата" страна обвинението - откъм подсъдимата.
На въпрос на бившия си колега Русев каза, че не са се провеждали изобщо заседания на Управителния съвет - решенията били проформа "и г-н Христов много добре знае". "Колективните" решения се взимали, като просто по кабинетите им се разнасяли документи за подпис и членовете парафирали, заяви той.

Ситуацията става още по-интересна, когато съдия Виржиния Петрова го попита - колко подписа са били нужни по принцип, за да е легитимно едно решение на УС. Той се затрудни и каза, че не помни. Самата тя му подсказа, че под някои документи наблюдава по 3, под други - по 4 подписа. 

Русев не можа да си спомни от колко души е бил съставът на органа, управляващ банката (иначе верният отговор е 4 души - б.р.). Интересно е, че освен изпълнитлен директор той е бил и председател на УС.

До края на деня Русев трябваше да отговаря на конкретни въпроси за конкретни отпускани кредити, за които му се предявявяха документи, както и дали познава различни лица. Отговорите в повечето случаи бяха уклончиви, съобщава КлубZ.

Кой е Орлин Русев

Задържаният председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на КТБ Орлин Русев е роден през 1967 г. Това става ясно от справка в сайта на Корпоративна търговска банка. Завършил е магистратура във ВШФКО към УНСС - гр. София. Започва банковата си кариера в Централна кооперативна банка през 1993 г., като последователно е специалист и директор „Паричен пазар и ценни книжа". От 1999 г. в продължение на една година е Началник отдел "Левова наличност и пазари" в ТБ „България инвест" АД. През 2000 г. постъпва в Корпоративна търговска банка АД като Началник на Управление "Левова наличност и ценни книжа", а в периода 2002 г. - 2003 г. е неин прокурист. От 21.07.2003 г. е изпълнителен директор, а от 04.02.2005 г. е и председател на Управителния съвет. Ресорно отговаря за ликвидността, сигурността, счетоводството, обслужването на клиенти и дейността, свързана със статистиката и банковите регулатори. Орлин Русев владее френски и английски език.

Сподели:

Коментари (0)

САС ще гледа въззивно дело по случая със задържания у нас шейх от ОАЕ

САС ще гледа въззивно дело по случая със задържания у нас шейх от ОАЕ

Арестуваният е братовчед на сегашния крал и внук на първия шейх на емирствата 

ВКС образува тълкувателно дело за правомощието на Сарафов да иска възобновяване на наказателни дела

ВКС образува тълкувателно дело за правомощието на Сарафов да иска възобновяване на наказателни дела

Тълкувателното дело е заради наличието на противоречива съдебна практика по подавани от Сарафов искания за възобновяване на дела

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Образувани са десет досъдебни производства, като четири от тях са за престъпления против изборните права на гражданите. При операцията са проверени 367 лица и 283 автомобила, като са съставени 23 протокола по член 65 от Закона за МВР