По неговите думи войната в Украйна е забавила развитието на ядрената енергетика
Преди дни бе обявено, че американски учени са направили научен пробив, свързан с близо едновековния стремеж да се овладее термоядреният синтез. Информацията дойде от американското Министерство на енергетиката, пишат Факти.бг.
По време на свой опит учени в Националната лаборатория "Лорънс Ливърмор" в Калифорния са успели да преминат бариера, чрез която през постигането на ядрен синтез се извлича повече енергия, отколкото е вложена.
Засега учените подчертават, че трябва да бъде извървян дълъг път, преди технологията да може да бъде използвана за производство на енергия за домовете на хората.
Термоядреният синтез ще може да произвежда използваема енергия около 2050 година. Прогнозата направи в студиото на “Праймтайм“ по Euronews Bulgaria ядреният експерт проф. Георги Касчиев.
“Войната в Украйна забави развитието на ядрената енергетика и тази година произведената ядрена енергия е по-малко“, каза още той.
Още от Бизнес
Централните банки се обръщат към златото: 45% планират нови покупки, докато доларът губи позиции
Рекорден дял от монетарните институции очакват да увеличат златните си резерви през следващата година, докато доверието в доминиращата роля на щатския долар в глобалната финансова система постепенно отслабва
След сделката между САЩ и Иран: цените на горивата бавно тръгнаха надолу на колонките у нас
Цени, каквито са били преди войната, може да има догодина по това време, смята енергийният експерт Боян Рашев
Бойко Борисов от Шумен: Инвестиция за 70 млн. евро не се прави в среда на политически експерименти!
силната икономика не се гради с приказки, а с предприятия, които разширяват дейността си, създават заетост и дават перспектива на цели региони