Крис Ангелов
Преди почти седем години публикувах в онлайн медията Eurochicago една статия озаглавена „Казусът с българите в Украйна: колко българско е българското правителство?” по повод анексирането на Крим и опасността хората с български произход в Украйна да бъдат изложени на опасности и икономическа нестабилност.
Въпросната статия започва с думите „България трябваше отдавна да евакуира най-застрашените наши сънародници, както това направиха за своите хора Израел, Полша и Унгария. Историческите факти показват, че каквото и по идеологическа принадлежност правителство да дойде на власт в България, отношението му към етническите българи от бившия СССР варира между безразлично и обидно”.
Сетих се за тези свои думи защото в момента ситуацията в Украйна не е много по-различна след като на руско-украинската граница има разположени 175 000 руски войници и снаряжение, а от 2015 насам военния конфликт продължава под формата на хибридни атаки. Конфликта в Украйна е отново на път да се превърне в тест за това колко българско е новото българско правителство. През 2015 правителството на ГЕРБ ясно демонстрира антибългарската си същност и то когато от него се искаше само да копира това, което правителствата на Полша, Унгария и Израел вече бяха направили.
Новоизбраното правителство, оглавено от ПП „Продължаваме Промяната” вече обяви публично, че в социалната сфера един от приоритетите му ще бъде преодоляването на демографската криза, а справянето с кризата на културата в България трябва да стане национален приоритет.
Създаването на програма, чрез която бързо и ефективно да бъдат репатрирани всички украински граждани от български произход, желаещи да се завърнат в своята прародина е най-бързия и лесен начин да се адресират в краткосрочен план както демографската криза, така и кризата в българската култура.
Имиграцията е често употребяван от държавите по света подход за справяне с демографските проблеми в краткосрочен план, а имиграцията на хора, които могат лесно да се интегрират в обществото и икономиката на приемната страна, е най-желаният вид имиграция. Украинските граждани от български отговарят на този критерий.
Според икономическата теория основните ресурси, с които разполага една икономика са предприемачи, работна ръка, производствен капитал и земя (това включва и полезни изкопаеми, гори и водни ресурси). България разполага с природни ресурси, като 30% от земята и е обработваема, 37% от територията и е покрита с гори, а за наличието на полезни изкопаеми говорят многобройните концесии за тяхното извличане предимно от чужди компании.
Създаването на производствен капитал е функция на преките инвестиции в икономиката, които от своя страна се определят от инвестиционната политика на всяко правителство.
С присъствието си в българската икономика украинските граждани от български произход биха задоволили нуждата от останалите два основни ресурса за икономическо развитие. В относителен кратък период от време българската икономика би могла да разполага както с повече предприемачи, така и с повече квалифицирана работна ръка. Увеличаването на броя на потребителите в страната също би имало положителен ефект върху българската икономика.
Що се отнася до кризата в културата, ще си позволя да изразя мнението, че всяка държава има такава културна идентичност и традиции, каквито имат хората, които я населяват. За да има повече българска култура са нужни повече носители и творци на такава. Украинските граждани от български произход отговарят и на този критерий.
Колко точно са украинските българи? Според изчисления на икономическите анализатори от Централното Разузнавателно Управление на САЩ през 2021 населението на Украйна е било 43 745 640 души. От тях 0.4% са се самоопределили като етнически българи, което възлиза на около 175 000 души. Мнозинството от тези хора са с двама родители етнически българи, но ако приложим критерия за български произход, който прилагаме към кандидатстващите за българско гражданство македонци (един измежду бабите или дядовците им да е етнически българин), бройката на украинските българи произход може да се удвои.
Разбира се, тук става въпрос за мислещи хора, със своя собствена воля, които не могат да бъдат накарани насила да се преселят в България. Това, което България е длъжна да направи за тях е да им предостави стимули те да имигрират в прародината си.
Като начало новото българско правителство би могло да предприеме следните спешни мерки по отношение на украинските граждани с български произход:
1. Да информира украинските българи, че предоставя политическо убежище на всеки един от тях, който чувства, че е изложен на опасност за живота си поради военни действия или потенциални такива с правото на кандидатстване за българско гражданство.
2. Да облекчи критериите за български произход, да улесни доказването му и да ускори процеса за придобиване на българско гражданство от украински българи.
3. Съгласно член 19 от украинския Закон за гражданството, доброволното придобиване от гражданин на Украйна на гражданство на друга държава е основание за загуба на украинско гражданство. С оглед на това би било практично правителството да създаде българска зелена карта, даваща право на работа и постоянно пребиваване в страната на украинските българи, за да не загубят те правата си в Украйна преди да са се установили напълно в България.
4. Да признае образованието и професионалните квалификации на всички украински българи, които могат да предоставят необходимите документи и да им осигури преференциални условия за включване в НЗОК.
Именно чрез тези или подобни на тях мерки ще стане ясно колко българско е правителството на ПП „Продължаваме Промяната”.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас