6 Декември, 2025

Кемалист става кмет на Анкара, бие кандидата на Ердоган с два процента

Кемалист става кмет на Анкара, бие кандидата на Ердоган с два процента

Мансур Яваш, кандидатът на основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП),

Прокурор подготви обвинителен акт срещу него по обвинения в измама и фалшификации преди изборите

 Мансур Яваш, кандидатът на основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП), основана през 1923 година от Мустафа Кемал Ататюрк,  и Добрата партия, стана победител на местните избори в Анкара, ставайки новият кмет на столицата, с близо два процентни пункта повече от съперникът му, според неофициални данни. РНП свали управляващата партия от поста след 25 години, с 49,75% от бюлетините, съобщава в. Hurriyet, цитиран от "Фокус".
Мехмет Йозхасеки, кандидатът на Народния съюз, между Партията на националистическото движение и управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), който управлява Анкара от 1994 г., получи почти 47,76% от гласовете.
Всички погледи бяха насочени към Анкара, заедно с Истанбул, Измир, Бурса, Анталия и Адана, станали бойни полета по време на предизборната кампания.
Кандидатът на Националния съюз Яваш се кандидатира за трети път за кмет на столицата. През 2009 г. той се състезава от редиците на Партията на националистическото движение, когато не беше съюзник на ПСР. През 2014 г., като кандидат на РНП, той се състезава срещу тогавашния кмет на управляващата партия Мелих Гьокчек, но загуби на фона на претенциите за изборна измама.
Яваш има опит в местната администрация на Анкара в квартал Бейпазари, където е роден и израснал. Той е бил кмет на общината два пъти между 1999 и 2009 г., правейки Бейпазари туристическа дестинация.
Победата на Яваш идва на фона на твърдения срещу него, че е бил замесен в нарушение, когато е работил като адвокат преди десет години.
Прокурор от Анкара подготви обвинителен акт срещу него по обвинения в измама и фалшификация само няколко седмици преди местните избори. Яваш отрича всички обвинения срещу него и казва, че обвиняемият, който е подал жалбата срещу него, вече е бил преследван по обвинения във фалшификация, измама и насилие над деца.
Яваш заяви, че обвиненията са дошли едва след като ПСР започна да чувства страх от загуба на столицата.
Сподели:

Коментари (0)

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

Кая Калас: САЩ остават най-големия съюзник на ЕС

„Европа подценява силата си. По отношение на Русия, например, трябва да имаме повече доверие в себе си.“