13 Април, 2026

Вижте с колко скача водата в различните градове след решението на КЕВР

Вижте с колко скача водата в различните градове след решението на КЕВР

Актуализираните цени влизат в сила от 1 януари 2020 г. в 24 области

На свое закрито заседание КЕВР с председател Иван Иванов вдигна цената на водата в 24 области. 

Комисията на енергийно и водно регулиране проведе закрито заседание в специализиран състав "ВиК". На него тя прие окончателно решение за изменение на цени на ВиК услугите за 2020 г. С решението са коригирани цени на ВиК услугите на операторите в 24 области на страната.

С приетото от Комисията решение актуализираните цени на ВиК услугите влизат в сила от 1 януари 2020 г.

В изпълнение на нормативно определените задължения и ангажименти на КЕВР за регулиране на отрасъл ВиК, в съответствие с разпоредбите на Закона за регулиране на ВиК услугите и наредбите към него, приети от Министерски съвет през 2016 г., в края на всяка календарна година Комисията е задължена служебно да актуализира вече утвърдените с 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата пределни цени на услуги за всяка следваща година от регулаторния период 2017-2021 г. Съгласно нормативните изисквания, актуализацията на пределните цени се извършва на основата на одобрената с бизнес плановете цена на услугите за 2020 г., с отчитане на размера на инфлационния индекс и прилагане на индивидуален коефициент за ефективност за всяко едно ВиК дружество.

Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /чл. 6, т. 2 и чл. 29/, приета от Министерски, съвет, задължава Комисията да изпълни този свой ангажимент, включително и при наличие на възникнали форсмажорни обстоятелства на обслужвани територии на ВиК дружества.

Законът за регулиране на ВиК услугите прави изрично разграничение между утвърдени пределни цени на ВиК услуги от КЕВР и прилагани цени на ВиК услуги от ВиК операторите. Законовите разпоредби не позволяват на ВиК операторите да прилагат по-високи от утвърдените цени, като допускат обратната възможност - да прилагат по-ниски цени. Решението за въвеждане на утвърдените от КЕВР цени на ВиК услуги се взема от управителите на търговските дружества – ВиК оператори. В правомощията на принципала на ВиК дружествата с държавно участие – МРРБ е да реши дали утвърдените от КЕВР пределни цени на ВиК услугите да бъдат въвеждани. Такова действие на собственика на търговското дружество е свързано с неговото търговско управление и няма отношение към регулаторните правомощия на Комисията.

Преди да бъде разгледан и одобрен от КЕВР бизнес планът на всяко едно ВиК дружество предварително е следвало да бъде разгледан и съгласуван от съответната областна Асоциация по ВИК, в която членуват представители на всички местни органи на власт. Всички бизнес планове и цени на дружествата са приемани от КЕВР с отделни процедури за всяко ВиК дружество, като в духа на публичност и прозрачност по тях са провеждани открити заседания и обществени обсъждания. С приемането на бизнес плановете ВиК дружествата и Асоциациите по ВиК са поели изпълнението на конкретни ангажименти в рамките на петгодишния регулаторен период, свързани с подобряване на качеството на услугите чрез нови инвестиции, намаляване на загубите на вода, повишаване на ефективността и управлението. Комисията прилага ценообразуващ механизъм, който да гарантира устойчивото развитие на ВиК дружествата, но регулаторът не е техен собственик и не може да влияе върху начина на тяхното управление.

Във връзка с решението за актуализиране на цените на ВиК услугите за 2020 г. Комисията спази стриктно предвидената законова процедура. На 17.12.2019 г. беше проведено открито заседание с участието на представители на ВиК дружества от цялата страна, на Омбудсмана на Република България, синдикат „Водоснабдител“-КНСБ, неправителствени и граждански организации. На заседанието всички участници изразиха своите становища и предложения във връзка с предложените за актуализация цени на ВиК услуги. В приетото днес Решение за изменение на одобрените цени на услугите на ВиК дружествата за 2020 г. Комисията дава мотивиран отговор по всички внесени писмени становища от страна на участници в откритото заседание.

След като КЕВР одобри поскъпването на водата, се предвижда цените на ВиК услугите да се повишат различно.

За София-град се планира увеличение с 6,64%.

Шумен, където водата е с лошо качество, е сред градовете, в които цената ще е най-висока - 3,4 лева на кубик. Предвижда се от догодина един кубик вода с добавена стойност да е 3,52 лева. Кметът Любомир Христов заяви, че ще бъдат използвани всички начини, за да се запази цената на водата в града.

В Пловдив се очаква скок с 0,1%.

Областите Хасково, Търговище, Кюстендил и Пазарджик са без приети бизнес-планове и за тях няма предстоящо увеличение на цените.

Националният браншов синдикат "Водоснабдител" към КНСБ подкрепя предложението на КЕВР за вдигане на цените с аргумента, че така биха могли да се повишат заплатите на работещите в сектора.

Синдикатът представлява близо 10 хиляди души от общо работещи във ВиК сектора около 17 хиляди.

Ето колко ще струва водата в различните градове:

Разград - 3,67 лева за кубик
Шумен - 3,54 лева
Добрич - 3,45 лева за кубик
Враца - 3,27 лева за кубик
Варна - 3,21 лева за кубик
Ловеч - 3,16 лева за кубик
Русе - 3,15 лева за кубик
Бургас - 3,08 лева за кубик
Ямбол - 3,03 лева за кубик
Стара Загора - 3,01 лева за кубик
Плевен - 2,88 лева за кубик
София - 2,76 лева за кубик
Габрово - 2,71 лева за кубик
Кърджали - 2,61 лева за кубик
Видин - 2,54 лева за кубик
Перник - 2,42 лева за кубик

Сподели:

Коментари (0)

Интензивен трафик към Гърция предизвика задръствания в Кресненското дефиле

Интензивен трафик към Гърция предизвика задръствания в Кресненското дефиле

Силно забавено остава движението на превозни средства между Кресна и Симитли

Светкавица удари самолет "Боинг" над Варна

Светкавица удари самолет "Боинг" над Варна

Самолетът е попаднал в зона с гръмотевична активност, малко след излитане, няма пострадали

Община Тетевен закупи нов автомобил за нуждите на Домашния социален патронаж

Община Тетевен закупи нов автомобил за нуждите на Домашния социален патронаж

Новият автомобил ще улесни доставката на топла храна и ще подобри мобилността на служителите, като им позволи да достигат по-бързо и сигурно до обслужваните населени места в общината